انحراف از چشم انداز ۲۰ ساله گردشگری ،چقدر از ترکیه مثال بزنیم؟

فرداد پرواز

04 مهر 1396


به گزارش ایسنا، محمد محب خدایی که در نخستین نشست خبری خود پس از انتصاب به عنوان معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به بهانه تشریح برنامه های روز جهانی جهانگردی و طرح «شهر گردشگر» حاضر شده بود، درباره ی طرحی که مورد تاکید رییس این سازمان نیز است، توضیح داد: «شهر گردشگر» قرار نیست یک شهر ایده آل باشد، بلکه برنامه ریزی ها و مدیریت را علاوه بر شهروندان بر جامعه گردشگر متمرکز می کند.

۴۰ برنامه برای گردشگری

وی با بیان اینکه سازمان ۴۰ برنامه برای گردشگری دارد، به مقایسه هزینه کرد در صنعت نفت و گردشگری پرداخت و افزود: هر گردشگری که به ایران سفر می کند، حدود ۱۲۰۰ دلار ارزآوری دارد که برای جذب چنین سرمایه ای باید هزینه کردی داشته باشیم. همانطور که در نفت به ازای هر بشکه ۱۰ دلار و برای استخراج آن ۲۵۰ دلار هزینه می شود. ما نمی گوییم این هزینه ها را مستقیم به گردشگر بدهند، بلکه پیشنهاد می کنیم آن ها را به بخش های زیرساختی که در گردشگری نقش دارند تخصیص دهند تا تشویق شوند.

محب خدایی، سپس استان ها را همچون ذخیره های نفت دانست و افزود: مشکل اساسی ما در گردشگری این است که توزیع متوازن اتفاق نیفتاده و گردشگران در هر تعطیلی سراغ نقاط شمالی کشور می روند، در حالیکه در نزدیکی تهران، سمنان با ظرفیت قوی وجود دارد که حتی لکه هایی از آن از شمال ایران زیباتر است. شاید رویه ای که در سفرهای داخلی پیش گرفته شده به خاطر مدل برنامه ریزی ما بوده و شاید مدیریت شهری تمرکزش بر گردشگری نبوده است. اینجاست که طرح «شهر گردشگر» می تواند به کار آید.

او همچنین نوروز را بهترین بازه زمانی برای ظرفیت سنجی استان ها در گردشگری مصداق آورد و اظهار کرد: اگر ظرفیت پذیرش مسافر تعطیلات عید را تحلیل کنیم، می توانیم بگوییم چه زیرساختی در گردشگری داریم و چه سهمی را می توانیم به خارجی ها اختصاص دهیم. ما باید با زبان ریاضی و آمار در گردشگری سخن بگوییم. با آمارهای تخمینی و شائبه انگیز نمی توانیم کاری را پیش ببریم.

وی اضافه کرد: شاهدیم ۷۰ درصد کشور در مقطع زمانی نوروز تعطیل است و اگر خدماتی به مسافران داده می شود، توسط ۳۰ درصد بخش خدماتی کشور است. اما اگر برنامه ریزی ها مطابق با استانداردهای شهر گردشگر باشد، مشکلات نوروز حل خواهد شد.


http://www.donyayesafar.com