امکانات قسمت درجه یک هواپیما

امکانات قسمت درجه یک هواپیما

قسمت درجه یک هواپیما یادآور سالن های استراحت مجهز، سرو نوشیدنی قبل از تیک آف، صندلی های بسیار راحت و تخت خواب مانند و منوی غذای مفصل است. به نوعی پرواز با بلیط درجه یک به معنای برخوردار شدن از راحتی و رفاهی است که شاید در اتاق خواب خود نیز از آن بهره مند نباشید. لازم به ذکر است که درجه یک و بیزینس کلاس متفاوت هستند و هر کدام امکانات جداگانه ای دارند. در پرواز های طولانی تفاوت بلیط درجه یک با اقتصادی بسیار چشمگیر است. با ما همراه باشید تا امکانات مختلفی که با داشتن بلیط درجه یک به شما تعلق می گیرد معرفی کنیم. شاید در یکی از سفر های آینده بلیط درجه یک به خود هدیه داده و از تجمل و رفاهی که این نوع سفر به همراه می آورد لذت ببرید.

قبل از تیک آف

برخی ایرلاین ها امکانات وی آی پی برای مسافران درجه یک خود فراهم می کنند. این امکانات شامل ترانسفر از خانه به فرودگاه نیز می شود. یعنی مسافر قسمت درجه لازم نیست حتی درباره ی رفتن به فرودگاه نگرانی به دل راه دهد. مسافر پس از رسیدن به فرودگاه و چک این خارج از نوبت به سالن استراحت فرودگاه یا لانژ هدایت می شود. در لانژ مسافران درجه یک و بیزینس کلاس با هم حضور دارند (در برخی ایرلاین ها لانژ های این دو گروه متفاوت است). پذیرایی ویژه از همان لانژ آغاز می شود و انواع نوشیدنی ها، اسنک ها و دسرها در این سالن فراهم است. برخی ایرلاین ها امکاناتی چون ماساژ را نیز در لانژ ارائه می دهند.

2safar

داخل هواپیما

مسافر درجه یک پیش از سایر مسافرین به صندلی خود هدایت می شود. در برخی هواپیما ها مسافران درجه یک به جای صندلی، کابین های اختصاصی و انفرادی دارند. سپس از مسافر با یک گیلاس نوشیدنی که خود انتخاب می کند پذیرایی می کنند.

2safar

در طول پرواز مهماندار توجه ویژه ای به مسافران درجه یک خود دارد و آن ها را با اسم کوچک صدا می زند. مهماندار آماده است تمام خواسته های مسافران را اجابت کند. از آن جا که تعداد مسافران درجه یک معدود است، نسبت تعداد مهماندار به تعداد مسافر در درجه یک خیلی بالا می باشد، در نتیجه مسافر درجه یک از توجه کامل مهماندار در طول پرواز برخوردار خواهد بود. مسافر مینی باری (بسته به ایرلاین) در کنار صندلی اش دارد که آب خنک و انواع نوشیدنی در این مینی بار موجود است و به این شکل مسافر حتی نیاز به صدا کردن مهماندار برای درخواست نوشیدنی نخواهد داشت. یک بار نیز در قسمت درجه یک وجود دارد که مسافر می تواند هر زمان که بخواهد به سراغ آن برود و نوشیدنی مورد علاقه ی خود را انتخاب کند.

2safar

منوی غذای درجه یک کاملاً مفصل است و انواع پیش غذا، غذاهای اصلی و دسر را در بر می گیرد. ممکن است تا هشت نوع غذای اصلی برای انتخاب وجود داشته باشد. حوله ی گرم برای تمیز کردن دست ها پس از غذا فراهم است و میز غذا با رومیزی سفید زیبایی تزئین می شود. در واقع مسافر احساس غذا خوردن در یک رستوران لوکس و پنج ستاره را خواهد داشت.

2safar

صندلی های تخت خواب شو

توجه ویژه ی مهماندار، مینی بار پر از نوشیدنی خنک و منوی غذای مفصل همه در جای خود وسوسه انگیز هستند، ولی هیچ یک از ویژگی های قسمت درجه یک به اندازه ی راحتی صندلی ها به چشم نمی آیند. شاید این ویژگی در پرواز های دو سه ساعته آنقدر مهم نباشد اما در یک پرواز بین قاره ای طولانی صندلی راحت نقش خیلی مهمی ایفا می کند. بسته به نوع هواپیما، صندلی به صورت تخت در می آید و بسیار جا دار و راحت است. در این رابطه مهماندار به مسافر کمک می کند که صندلی اش را به صورت خوابیده و تخت خواب در بیاورد. وسایل راحتی مثل بالش نرم و پتویی سبک نیز فراهم است تا مسافر خوابی آرام و خوش را تجربه کند.

2safar

اگر مسافر قصد خوابیدن نداشته باشد، می تواند در تخت خواب استراحت کرده، در آرامش کتاب بخواند و هر لحظه که اراده کند با چای یا قهوه پذیرایی شود. همچنین می تواند صبحانه ی خود را مثل یک پادشاه در رخت خواب میل کند. برخی ایرلاین ها مثل هواپیمای A380 هواپیمایی امارات امکانات دوش گرفتن را نیز در درجه یک مهیا کرده اند. پس از یک پرواز طولانی که مسافر طبعاً تا حد زیادی ژولیده می شود، می تواند قبل از فرود هواپیما دوش بگیرد. طبعاً تمام وسایل استحمام مثل یک هتل پنج ستاره برای مسافر مهیا می باشد.

2safar

آیا خریدن بلیط درجه یک نسبت به قیمتش ارزش دارد؟

تمام چیزهایی که گفتیم به نظر عالی و وسوسه کننده هستند. حتی باید بگوییم راحتی و تجمل درجه یک بیش از آن چیزی است که تصورش را می کنید. اما باید دید آیا قیمت چنین پروازی ارزش تمام این امکانات را دارد؟ مثلاً یک پرواز اقتصادی رفت و برگشت از سان فرانسیسکو به لندن 500 دلار قیمت دارد. قیمت بیزینس کلاس همین پرواز 2300 دلار و درجه یک آن 3300 دلار است. در پرواز های طولانی تر یا هواپیماهایی با امکانات بیشتر ممکن است قیمت یک بلیط که اقتصادی 500 دلار است، در درجه یک به 9000 دلار نیز برسد.

2safar

اما چرا قیمت درجه یک تا این حد زیاد است؟ دلیل اصلی این است که صندلی های درجه یک جای خیلی زیادی از هواپیما را اشغال می کنند و ایرلاین باید بلیط ها را به قیمتی بفروشد که ارزشش را داشته باشد. فرض کنید با آن همه جایی که قسمت درجه یک در هواپیما اشغال می کند، چند صندلی اقتصادی یا بیزینس می توان اضافه کرد؟

بنابراین در پاسخ به این سؤال که آیا درجه یک نسبت به قیمتش به صرفه است یا خیر باید پاسخ دهیم که خیر! نیست. اما اگر دوست دارید در پرواز های طولانی از راحتی بیشتری برخوردار شوید، ما خرید بلیط بیزینس کلاس را پیشنهاد می کنیم. صندلی های این قسمت کاملاً راحت تر از قسمت اقتصادی هستند. پذیرایی نیز خوب و قابل توجه است. البته در بیزنس کلاس از آن همه تجمل و رفاه قسمت درجه یک خبری نیست اما شاید این امکانات چندان برای شما مهم نباشد و نخواهید 9 هزار دلار برای دوش گرفتن یا استفاده از مینی بار و غیره هزینه کنید. حتی برخی ایرلاین ها به دلیل به صرفه نبودن قسمت درجه یک هواپیما، این قسمت و قسمت بیزینس را با هم ترکیب کرده اند.

2safar