امنیت در سفر تنها

امنیت در سفر تنها

هیچ راه ی برای شناخت و کشف دنیا بهتر از تنها سفر کردن وجود ندارد. در سفر تنها نه تنها دنیا که خودتون را بهتر خواهید شناخت. در واقع سفرهای تنها تجربه ای برای تمام عمر هستد. با این وجود بسیاری از مردم از تنهایی سفر کردن می ترسند و بیش از هر چیز نگران مسائل امنیتی خود هستند. لازم است بدانید اگر چند نکته ی مهم را رعایت کنید سفر به تنهایی جای نگرانی ندارد. در این مقاله این نکات را به شما توضیح خواهیم داد. با 2Safarهمراه باشید.

عبارات اضطراری به زبان کشور مقصد را بیاموزید.

ممکن است برخی کلمات کلیدی مثل سلام و خداحافظ یا متشکرم را به زبان مقصد قبل از سفر بیاموزید. اما به جز این ها لازم است بدانید چطور در مواقع خطر یا شرایط اورژانسی بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید. شما باید آدرس پرسیدن را بلد باشید تا در صورت گم شدن بتوانید از دیگران کمک بخواهید. همچنین باید بتوانید به دیگران بگویید نیاز به کمک پلیس دارید. قبل از سفر کلیه ی عبارات مخصوص شرایط اضطراری را بیاموزید و کاربرد آن ها را تمرین کنید.

2safar

گاهی لازم است دروغ بگویید یا به هر سؤالی پاسخ ندهید.

ارتباط برقرار کردن با مردم محلی در سفر خیلی خوب است اما اگر سؤالاتی از شما پرسیده شد که با آن ها راحت نبودید مجبور نیستید تمام حقیقت را بیان کنید. یکی از مواقعی که دروغ گفتن مجاز است، هنگامی است که امنیت خود را در خطر می بینید. مثلاً اگر کسی از شما پرسید که تنها سفر می کنید، بهتر است جواب نه بدهید و بگویید دوستان یا خانواده تان شما را همراهی می کنند. به این شکل از امنیت بیشتری برخوردار خواهید بود. صرف اینکه شخصی مهربان به نظر می رسد برای اعتماد کردن کافی نیست و لازم است در این مواقع کاملاً محتاط عمل کنید. دروغ مصلحتی برای همین روزها است.

2safar

لباس پوشیدن شما متناسب با فرهنگ کشور مقصد باشد.

لباس های توریستی تابلو نپوشید و سعی کنید کاملاً عادی به نظر برسید. در صورتی که اصول فرهنگی کشور مقصد را رعایت نکنید، ممکن است در ارتباط با مردم محلی به مشکل بر بخورید. ضمن اینکه اگر شرایط اضطراری برای شما پیش بیاید، مردم محلی نسبت به کسی که احترامی برای فرهنگشان قائل نیست کمتر احساس همدردی و وظیفه می کنند و ممکن است به کمک شما نشتابند. سعی کنید با لباستان جلب توجه نکنید، به خصوص اگر خانم هستید، تا مردان گستاخ برایتان مزاحمت ایجاد نکنند.

2safar

مراقب زبان بدنتان و موضوعاتی که برای مکالمه انتخاب می کنید، باشید.

مردم کشورهای مختلف نه تنها به زبان های متفاوت صحبت می کنند، بلکه زبان بدنشان نیز با هم فرق دارد. ممکن است یک نوع ژست که در کشور شما عادی است، در کشور دیگر بی ادبانه تلقی شود یا حتی دیگران را عصبانی کند. علاوه بر این، موضوع مکالمه نیز مهم است. پرسیدن برخی سؤالات یا مطرح کردن بعضی موضوع ها جایز نیست و امکان دارد برایتان مشکل به وجود بیاید. در این باره قبل از سفر تحقیق کنید تا حتی الامکان از ایجاد دردسر اجتناب نمایید.

2safar

حتماً شخصی را در جریان برنامه هایتان و جاهایی که می روید قرار دهید.

هرگز به جایی نروید که هیچ کس نداند شما کجا هستید. تمام برنامه هایتان را به صورت ریز به اطلاع یکی از نزدیکانتان برسانید. مثلاً اطلاعات پرواز خود مانند نام ایرلاین و شماره پرواز را به مادر خود تکست کنید. نام و آدرس هتل را نیز اطلاع دهید. هر روز آن ها را در جریان برنامه ی های سفر خود بگذارید. حتی اگر برای قدم زدن به خیابانی می روید نام خیابان را به با مسیج به شخصی که در جریان برنامه هایتان است اطلاع دهید یا عکس آن را در گوگل مپ برایشان بفرستید. حتی بهتر است برای احتیاط بیشتر ساعت تقریبی برگشت خود را نیز اطلاع دهید. آدرس سفارت خانه ی ایران در کشور مقصد خود را بدانید و شماره ی آن را در گوشی تان ذخیره نمایید. به طور کلی فکر ناپدید شدن و چند روزی همه را از خود بی خبر گذاشتن را از سر بیرون کنید زیرا به این شکل امنیت شما در خطر خواهد بود.

2safar

وسایل قیمتی خود را در جلوی چشم قرار ندهید.

دوربین گران قیمت خود را دورگردن نیندازید و جز مواقعی که قصد عکس گرفتن دارید، آن را جلوی چشم قرار ندهید. گوشی موبایلتان را بی جهت به دست نگیرید و آن را داخل کیف یا جیب خود قرار دهید. از ساعت یا جواهرات گران قیمت اصلاً در سفر استفاده نکنید و آن ها در جای امن خود در خانه باقی بگذارید. برای خرید کمی پول دم دست داشته باشید و همه ی پول های خود را برای حساب کردن از کیف خارج نکنید. هر چیزی که تا حدودی تجملاتی، گران قیمت و جلب توجه کننده است، در سفر همراه نبرید. وسایلی که ممکن است در سفر لازم نداشته باشید مثل تبلت یا لپ تاپ را به طور کلی همراه نبرید چون گوشی هوشمند شما می تواند کار آن ها را برایتان انجام دهید. بیزینس سنتر هتل شما نیز به کامپیوتر مجهز است و در صورت نیاز می توانید از آن استفاده کنید. هر چه ظاهر معمولی تر و ساده تری داشته باشید از امنیت بیشتری برخوردارید.

2safar

خود را به تکنولوژی مجهز سازید.

در سفر حتماً سیم کارت مجهز به اینترنت تهیه کنید. به امید وایفای هتل نباشید چون همه جا به اینترنت احتیاج دارید. مراقب باشید که سیم کارت شما شارژ کافی داشته باشد و قبل از تمام شدن مجدداً شارژ خریداری کنید. شارژر و پاور بانک خود را همه جا همراه ببرید تا اگر شارژ گوشی تان تمام شد بتوانید به سهولت گوشی خود را شارژ کنید. هیچ وقت در سفر بدون گوشی نباشید چون هم احتمال گم شدن بدون دسترسی به نقشه وجود دارد و هم به لحاظ امنیتی خطرناک است.

2safar

در سفارش غذا احتیاط به خرج دهید.

یکی از نکات مهم در سفر تنها حفظ سلامت است. اگر چه بیمار شدن هر سفری را خراب می کند، اما در سفر تنها بیماری در حد فاجعه است زیرا کسی نیست که از شما پرستاری یا مراقبت کند. از هر چیز مشکوکی که ممکن است باعث بیماری شود اجتناب کنید. در رستوران های مطمئن غذا بخورید و قبل از رفتن به رستوران با دقت نظرات سایر مشتریان را درباره یآن مکان بخوانید. اگر چه امتحان غذاهای محلی در سفر خوب است اما غذاهای کاملاً ناآشنا که ممکن است حاوی ادویه ها و موادی باشد که با بدن شما سازگاری ندارد توصیه نمی شود.

2safar

از هدفون استفاده نکنید تا صداهای محیط را بشنوید.

با استفاده از از هدفون، شما یکی از مهم ترین حس های خود یعنی حس شنوایی را موقتاً از کار می اندازید و متوجه نخواهید شد در اطرافتان چه خبر است. از همان فرودگاه این نکته را رعایت کنید زیرا با گوش دادن به موسیقی با هدفون شما اعلامیه های مهم فرودگاه را نخواهید شنید. در هواپیما نیز قادر به شنیدن صداهای مهماندار و توصیه های ایمنی او نخواهید بود و این داستان در تمام سفر ادامه پیدا خواهد کرد. وقتی شما همسفری دارید قضیه متفاوت است زیرا حداقل او از مسائل مهم آگاهی پیدا خواهد کرد و شما را در جریان خواهد گذاشت اما در سفر تنها شما با استفاده از هندزفری در فضایی خلاء مانند فرو می روید و از دنیای اطراف خود غافل می مانید.

2safar

به حس ششم خود اطمینان کنید.

معمولاً حس ششم ما خطر را احساس می کند. به غریزه ی خود اعتماد کنید و هرگاه حس کردید فضای اطراف شما غریب است یا فردی مشکوک می نماید به سرعت از آن فضا فاصله بگیرید. حتی اگر مطمئن نیستید که چیزی خطرناک است بهتر است احتیاط را رعایت کرده و دوری کنید. در سفر تنها بهتر است بدبین تر از همیشه باشید. دیر اعتماد کنید و به حس خود اعتماد کنید. بهتر است شب ها زودتر به هتل برگردید و قبل از رفتن به نقطه ای در اینترنت تحقیق کرده و با پذیرش هتل مشورت کنید و مطمئن شوید آن جا امن است. در سفر های تنها در هتل ها و اماکن مطمئن اقامت کنید تا از امنیت وسایل خود در اتاق خاطرجمع باشید و مجبور به بردن وسایل ارزشمند خود به خیابان نباشید. پاسپورت خود را به هتل بسپارید زیرا سرقت پاسپورت در شهر ها و کشورهای توریستی بسیار رایج است.

2safar

راه های رفت و آمد در مقصد را از قبل شناسایی کنید.

شما باید از قبل بدانید چگونه از فرودگاه می خواهید به هتل بروید. راه های ترانسفر را شناسایی کنید و راه مناسب خود را انتخاب نمایید. همچنین از قبل با راه های رفت و آمد در شهر آشنا باشید. اگر در شهر مورد نظر شما مترو و تراموا وجود دارد نقشه ی آن ها را تهیه کرده یا در انتخاب هتل، نزدیک بودن به وسایل حمل و نقل عمومی را لحاظ کنید. با هزینه های تاکسی نیز آشنا باشید و اگر چند نوع تاکسی در شهر وجود دارد در مورد تفاوت آن ها و قیمتشان قبل از سفر تحقیق کنید. اگر در نظر دارید در شهر به پیاده روی بپردازید، خیابان های مناسب را برای مسیر خود شناسایی کنید و خود را در خیابان های نا آشنا گم نکنید. اگر قصد دوچرخه سواری دارید مطمئن شوید خیابان ها مسیر مخصوص دوچرخه را دارند. هر بار قبل از ترک هتل نقشه را به دقت بررسی کنید و دقیق بدانید کجا می روید و از چه مسیر و با چه وسیله ای قصد دارید به مقصد برسید.

2safar

در راه رفتن و رفتار خود اعتماد به نفس داشته باشید.

مثل آدم های گم و گیج رفتار نکنید. با سر بالا و قدم های بلند و اعتماد به نفس قدم بردارید. حتی اگر به مشکلی برخوردید یا راه را گم کردید، سعی کنید در چهره و حرکات خود نگرانی تان را بروز ندهید. توریست های گیج طعمه ی کلاهبرداران هستند. این افراد ممکن است در ظاهر به عنوان غریبه هایی آماده ی کمک به طرف شما بیایند، اما قصد آن ها سوء استفاده از ناآگاهی شماست.

2safar

در هتل نکات امنیتی را رعایت کنید.

بهتر است اتاقی در طبقات بالایی هتل بگیرید. اگر خانم هستید از پذیرش هتل درخواست اقامت در طبقه ی مخصوص خانم ها کنید چون برخی هتل ها طبقه ای را به خانم ها اختصاص می دهند. از راه های خروج مختلف هتل اطلاع داشته باشید. اگر شب دیر وقت به هتل برمی گردید، از پذیرش درخواست اسکورت به اتاقتان داشته باشید. با غریبه هایی که حس خوبی به آن ها ندارید سوار آسانسور نشوید.

2safar

وقتی لازم است مؤدب باشید، وقتی لازم است بی ادبانه رفتار کنید.وقتی لازم است مؤدب باشید، وقتی لازم است بی ادبانه رفتار کنید.

رفتار بی ادبانه در جایی که لازم است مؤدب باشید، شما را به دردسر می اندازد. از سوی دیگر گاهی لازم است اتفاقاً بی ادب باشید. اگر شخصی برایتان مزاحمت ایجاد کرد گاهی لازم است با صدای بلند به آن فرد اعتراض کرده تا مردم اطراف شما بفهمند دچار دردسر شده اید.

2safar