الگوی ایتالیایی تامین مالی موزه ها

فرداد پرواز

26 فروردین 1396


آثار تاریخی و هنری یکی از مهم ترین نقش ها را در جذب گردشگران به یک کشور دارند. هرچه این آثار بیشتر باشند، پتانسیل آن کشور را برای افزایش درآمدزایی از طریق گردشگری بیشتر می کنند. از سوی دیگر، این آثار به نحوی به منزله سنت ها و میراث یک کشور محسوب می شوند و به همین دلیل نگهداری آنها برای نسل های آتی باید موردتوجه قرار گیرد، از این رو است که حراست و حفاظت از آثار و بناهای تاریخی اهمیت ویژه ای دارد و افزون بر مسائل مادی مسائل فرهنگی نیز در آن نقش ایفا می کنند.

با توجه به اینکه کشورهای خاورمیانه و حوزه بین النهرین سرزمین هایی هستند که تمدن در آنها سابقه ای کهن دارد، تعداد آثار و بناهای تاریخی ،در این کشورها معمولا به طور قابل توجهی زیاد است.

از سوی دیگر، به دلیل اینکه این کشورها عموما اقتصادی دولتی دارند و در آنها مسائل جدی تری وجود دارد، اغلب بودجه مربوط به بخش های فرهنگی، میراثی و تاریخی چندان قابل ملاحظه نیست و به این ترتیب، بسیاری از بناهای تاریخی یا آثار و اشیای تاریخی یا فرهنگی مورد غفلت قرار می گیرند. موارد دیگری نظیر کمبود تخصص لازم برای حفظ این آثار تاریخی و نیز وابسته بودن درآمد و بودجه آن کشورها به یک محصول که آنها را در قبال تغییرات قیمت مواد معدنی و طبیعی و چرخه های رکود جهانی آسیب پذیر می کند، نیز به این مشکلات دامن می زند.

در این بین، یکی از راهکارهای حفاظت از میراث که بر نمایش و عرضه آثار تاریخی و فرهنگی و بهبود وجهه فرهنگی یک کشور در جهان موثر است، گسترش موزه های خصوصی است. این موزه های خصوصی می توانند گردشگری داخلی و حتی خارجی را تقویت و در کنار آن به حفظ و نمایش این آثار نیز کمک کنند.

وضعیت موزه های خصوصی در جهان

در گزارش موزه های هنری خصوصی در جهان که در پایان سال 2015 منتشر شده است، کره جنوبی از نظر تعداد این موزه ها در جهان صدرنشین اعلام شده و پس از آن نیز به ترتیب کشورهای ایالات متحده آمریکا، آلمان، چین و ایتالیا قرار دارند. بر این اساس، شهر سئول از کره جنوبی با داشتن 13 موزه در جایگاه برتر قرار گرفته و پس از آن شهرهای برلین و پکن هر کدام با 9 موزه در جایگاه های بعدی قرار دارند.در همین حال، 35 درصد از این موزه ها بیش از 20 هزار بازدیدکننده در سال داشته اند. همچنین تعداد کل موزه های هنری خصوصی در جهان نیز 317 مورد عنوان شده است.


http://www.donyayesafar.com