اقتصاد گردشگری در گرو پذیرش جامعه محلی است

فرداد پرواز

04 اسفند 1395


به گزارش خبرنگار مهر، در مراسم افتتاحیه دهمین جشن راهنمایان گردشگری که شامگاه اول اسفند ماه برگزار شد، محمدعلی ثابت قدم شهردار رشت گفت: امروز رشت با ظرفیتی بالا به سمت اقتصاد فعال و خلاق می رود و برای رسیدن به این مرحله به اعتمادسازی و جلب مشارکت مردم نیاز است، چرا که این مشتری مداری باعث می شود، رشت به یک برند در حوزه گردشگری تبدیل شود.

وی در ادامه به عوامل تاثیرگذار به اقتصاد گردشگری اشاره و بیان کرد: اقتصاد گردشگری به طبیعت خوب، زیربناهای مناسب، اصالت و مدیریت قابل ارائه و همچنین مشارکت پذیری جامعه محلی نیاز دارد و ما به دنبال آن هستیم تا به این اقتصاد گردشگری توجه ویژه داشته باشیم.

شهردار رشت، راهنمایان گردشگری را بهترین سفیران فرهنگی دانست و افزود: راهنمایان گردشگری تجربه علمی و عملی در زمینه اقتصاد گردشگری و جذب توریست بیش تر را دارند ما راهنمایان را سرمایه ای می دانیم که می توانند جاذبه های گردشگری ما را معرفی کنند و مردم بیشتری را با قابلیت های استان آشنا کنند.

پس از آن حمید آذرپور معاون گردشگری استان گیلان هم بیان کرد: در راستای توسعه گردشگری می توان به رشد یک منطقه فکر کرد چرا که گردشگری یک صنعت فرابخشی و فراحوزه ای است و به همین جهت است که در گیلان شهرداری در کنار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفته تا شرایط بهتری را برای ارتقا این هنر فراهم آورد.

او یکی از ارکان اصلی تولید علم، فرهنگ و ثروت را گردشگری دانست و افزود: باید به این مقوله توجه ویژه داشته باشیم و به جذب مسافران و گردشگران بیشتر بپردازیم.

پس از آن، روزبه خلیق معینی دبیر دهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری هم به خواندن مرامنامه دهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری پردخت و گفت: این مراسم از اول تا چهارم اسفند در استان گیلان برگزار می شود؛ شعار سازمان ملل در سال 2017 «گردشگری پایدار با توسعه» است به همین خاطر ما در شعار «گردشگری پایدار؛ همکلام با جامعه جهانی؛ همگام با جامعه محلی» را انتخاب کرده ایم.

خلیق معینی به مراحل مختلف گردهمایی دهم اشاره و بیان کرد: ما این گردهمایی را به سه بخش سفر، گردهمایی و پس از سفر تقسیم کرده ایم و امروز زمانی است که راهنمایان پس از یک دهه گردهمایی ،همچنان به مرامنامه خود وفادار مانده و هویت آنان پیش از پیش مشخص شده است.


http://www.donyayesafar.com