اقامت در روسیه

اقامت در روسیه

گزینه های اقامت

بزرگترین و بیشترین هتل های زنجیری بین المللی در روسیه حضور و فعالیت دارند. هتل هایی چون هیلتون(Hilton)، آکور گروپ(Accor Group)، رادیسون(Radisson)، شرایتون(Sheraton)، ماریوت(Marriott)،کمپینسکی(Kempinski) و دیگر هتل معروف و بزرگ بین المللی در روسیه هتل داری می کنند.

2safar

توجه به این نکته، خالی از لطف نیست که محل و مکان قرار گرفتن چنین هتل هایی اهمیت ندارد، بلکه استاندارد های تضمینی در خصوص کیفیت خدمات این هتل ملاک محسوب می شود.

هتل ها

2safar

طبق قوانین روسیه، هتل های روسی این کشور باید توسط قانون طبقه بندی شده و بر اساس کیفیت مورد قیاس قرار بگیرند(بر طبق دستورالعمل وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه در شماره ی 1215، از جولای 2014 طبقه بندی هتل ها در فرمت های تعیین شده الزامی گردید). بر اساس مقررات، هتل های مختلف این کشور به یکی از دسته های طبقه بندی، از بدون ستاره تا 5 ستاره تعلق خواهند داشت.

2safar

در یک هتل سه ستاره، میهمانان باید از امکاناتی چون حمام اختصاصی، تلویزیون، تلفن، لوازم جانبی استاندارد در اتاق خود و همچنین امکان استفاده از یک کافه و یا بار در هتل بهره مند باشند.

2safar

علاوه بر آنچه که گفته شد، در هتل های چهار ستاره معمولا امکان کنترل دمای هوای اتاق ، گاوصندوق و صندوق امانات اختصاصی، یخچال و فریزر، سرویس مرتب اتاق ، سالن بدنسازی، تغییر روزانه ملافه، رستوران و بار 24 ساعته برای میهمانان مهیا خواهد بود. برای هتل های 5 ستاره هم انتظار می رود، حمام مجزا با لوازم آرایشی مجزا در دسترس میهمانان قرار بگیرد و یک رستوران بزرگ و مرکز خدمات بهداشتی نیز علاوه بر دیگر امکانات در داخل هتل وجود داشته باشد.

2safar

در اکثر هتل های روسیه خدمات Wi-Fi نیز به صورت رایگان در اختیار میهمانان قرار می گیرد. علاوه بر این به شما پیشنهاد می کنیم که در لینک http://hotels.fifa.com/ به هتل هایی که توسط FIFA.com توصیه شده اند، هم مراجعه کنید.

مینی هتل ها

2safar

در شهر های بزرگ روسیه تعداد زیادی از این نوع هتل های وجود دارند. هتل های کوچک، معمولا آپارتمان های بازسازی شده و یا یک ساختمان کوچک و مستقل با چندین اتاق هستند که کلیه امکانات اصلی و ضروری را دارا هستند. این هتل ها معمولا در بافت های تاریخی شهر و مراکز شهر قرار دارند.

2safar

اما باید توجه داشته باشید که هتل های کوچک مشکلاتی چون تامین پارکینگ میهمان را دارند و پارک خودرو در مرکز شهر می تواند به یکی از مشکلات گردشگران بدل شود. یکی دیگر از مشکلات چنین هتل هایی این است که به دلیل ساختار مسکونی شان و تغییرات در جا نمایی اتاق های این نوع هتل ها برای تامین خدمات مورد نیاز، از عایق صوتی مناسبی برخوردار نیستند.

2safar

این هتل ها در قیمت های مختلفی در دسترس گردشگران قرار دارند که از نرخ های پایین و متوسط گرفته تا قیمت های بالا و در حد هتل های 5 ستاره را نیز در بر می گیرند.

خوابگاه ها

2safar

اقامتگاه ها یا همان خوابگاه های شبانه روزی بیشترین گزینه اقامت برای بسیاری از گردشگران به شمار می رود. تعداد این خوابگاه ها و محل های اسکان و کیفیت و خدمات این خوابگاه ها در شهر های مختلف متفاوت است. از این رو، توصیه می شود که قبل از رزرو این خوابگاه از طریق اینترنت، نظرات کاربران اینترنتی خوابگاه های مورد نظرتان را بخوانید.

2safar

خوابگاه ها به طور معمول اتاق های جداگانه ی مردانه و زنانه را به مشتریان ارائه می دهد و البته اتاق های مختلط هم در این نوع خوابگاه وجود دارد، که اتاق های چند منظوره بدون تفکیک به لحاظ قیمتی ارزان تر هستند. اتاق های جداگانه ی این خوابگاه ها معمولا مجهز به پرده، کابینت کوچک، پریز برق شخصی می باشند. حتی برخی از این اتاق ها به صورت تک نفره و دو نفره با سرویس بهداشتی مشترک و دوش حمام در هر طبقه در اختیار مشتریان قرار می گیرند.

2safar

در اکثر خوابگاه های روسیه یک آشپزخانه ی مجهز با آب گرم، چای و قهوه، سرویس بهداشتی و حمام و دوش مشترک ، یک اتاق نشیمن عمومی با تلویزیون و انواع بازی های ویدئویی ، یک لباسشویی عمومی و همچنین صندوقچه های امانت شخصی برای مسافران قرار دارد. اما با این حال، بهتر است قبل رزرو خوابگاه، امکانات، شرایط و خدمات ارائه شده توسط خوابگاه های مورد نظرتان را بررسی و به دقت مورد مطالعه قرار به دهید.

آپارتمان ها

2safar

هنگام مسافرت با خانواده و به صورت گروهی، احتمالا اجاره یک آپارتمان برای تمامی افراد همراه بهترین و مناسب ترین گزینه باشد. شما می توانید مانند افراد محلی ساکن در شهر محل اقامتتان زندگی کرده(و شهر را خیلی ملموس و واقعی ببینید) و از امکانات یک آپارتمان کامل برخوردار شوید. اجاره ی کوتاه مدت آپارتمان یک کسب و کار پر رونق در شهر های بزرگ و پر رفت و آمد و توریستی به شمار می رود.

2safar

اما درصورتی که گزینه انتخاب آپارتمان برای تان یکی از انتخاب های جدی به شمار می رود، بهتر است برای رعایت ایمنی و امنیت با افراد خصوصی معامله نکرده و از طریق شرکت های ارائه دهنده ی آپارتمان اقدام به کرایه آپارتمان در مدت کوتاه سکونت در شهر مورد نظرتان بکنید. چرا که این شرکت ها، آپارتمان های بسیاری را برای کرایه کوتاه مدت در اختیار دارند و از طریق مجاری قانونی نیز مورد نظارت قرار می گیرند. همچنین در هنگام رزرو وکرایه ی چنین آپارتمان های از طریق سایت های معتبر اقدام کرده و شرایط، امکانات و الزامات اجاره محل را به طور دقیق مطالعه کنید و نظرات دیگر کاربرانی که قبلا از آن سایت های معتبر، آپارتمانی اجاره کرده اند، را مورد مطالعه قرار بدهید.

رفع مشکلات احتمالی

امنیت

2safar

2safar در ادامه ی معرفی محل های اقامت گردشگران در روسیه قصد دارد، تا نکات امنیتی و مورد استفاده را به شما یاد آوری کند، از این رو، در هنگام اقامت در هتل ، خوابگاه و دیگر محل های اسکان در روسیه، بهتر است چند دستورالعمل ساده ی امنیتی را به یاد داشته و دنبال کنید:

2safar

- هنگامی که قصد ترک اتاق و محل اقامتتان را دارید از بسته بودن درب بالکن، پنچره ها و درب اتاق ورودی و خروجی مطمئن شوید.

- در صورتی که در محل سکونت شما افراد دیگری هم وجود دارند، پول های نقد، مدارک و اشیاء ارزشمند خود را در گاو صندوق و جعبه ی امانات نگهداری کنید و در صورتی که شما در اتاق شخصی سکونت دارید و افراد دیگری در کنار شما نیستند نیز در هنگام ورود به هتل و دیگر محل های اقامت از پذیرش آنجا جعبه امانات شخصی درخواست کنید.

2safar

- درب اتاق خود را به روی افراد غریبه باز نکنید و پیشنهادات ارائه شده ی خارج از فهرست خدمات عنوان شده هتل و یا محل اقامت تتان را مورد پذیرش قرار ندهید. در هر اتاق یک خط تلفن ثابت وجود دارد که از طریق آن برای تماس و دریافت خدمات هتل به طور مستقیم استفاده کنید.

2safar

- تمامی قسمت های عمومی و دیگر بخش های مرتبط با کارمندان هتل ها نیز مجهز به به دوربین های مدار بسته ی نظارتی هستند. خدمات امنیتی هتل و قسمت های حفاظت هتل فیلم دریافتی از دوربین های مختلف را به صورت 24 ساعته در فایل های مشخص نگه داری می کنند.

- در صورت بروز اتفاقات ناخوشایند و وضعیت های غیر متعارف می توانید با خدمات امنیتی هتل تماس گرفته و حتی در صورت لزوم با پلیس شهر محل اقامت تان تماس بگیرید.

2safar

- در مواقع نیاز به تاکسی و یا ماشین های شخصی، توصیه می شود که سواری مورد نیازتان را از طریق برنامه ها و نرم افزار های تلفن همراه و یا تماس با شماره تلفن های آژانس های معتبر و رسمی سفارش دهید. در صورت عدم امکان از مسیر های گفته شده می توانید با مراجعه به پذیرش محل اقامت تان از آنها کمک بگیرید، چرا که معمولا پرسنل پذیرش لیست شماره ی تلفن تاکسی های مختلفی را دارند.

- اگر قصد پیاده روی و بیرون رفتن از محل اقامت و هتل تان را دارید، آدرس هتل و آدرس مقصد خود را در روسیه یاداشت کرده و به همراه داشته باشید، چرا که در صورت گم شدن و گم کردن مسیر می توانید از مردم محلی برای پیدا کردن محل مورد نظرتان استفاده کنید.

رزرو و پرداخت

رزرو اتاق

مدارک مورد نیاز

2safar

راه های رزرو هتل یا آپارتمان:

• ابتدایی ترین راه برای رزور هتل و دیگر محل های اقامت در روسیه می تواند مراجعه و تماس با یک آژانس مسافرتی در کشور خودتان باشد، این آژانس به عنوان نماینده و با دریافت کمیسیون به رزرو هتل و آپارتمان پرداخته و دیگر شما از انجام جستجو، مقایسه و پیدا کردن محل های اقامت مناسب و نیاز به زبان خارجی رهایی خواهید یافت.

• استفاده از سایت هتل و محل اقامت مورد نظر تان برای رزرو اتاق و آپارتمان راه دیگری برای انجام این امور خواهد بود.

2safar

رزرو مکان های و هتل های مختلف با توجه به شرایط آنها متفاوت خواهد بود، اما در بیشتر موارد امکان لغو رایگان رزور برای شما ممکن خواهد بود. با این حال، در برخی اوقات برای اجاره و رزرو آپارتمان باید پیش پرداختی داده شود که در صورت لغو و انصراف از اجاره ی آن محل، پیش پرداخت بازگردانده نخواهد شد.

2safar

قبل از انجام رزرو و در خواست رزرو اتاق از هتل ها و محل های دیگر اقامت در روسیه باید دقت کنیدکه در برخی از مینی هتل ها، آپارتمان ها و خوابگاه نمی توانید از کارت بانکی استفاده کرده و باید با پول نقد هزینه درخواستی را پرداخت نمایید. اما، در هتل ها امکان رزرو از طریق وب سایت ها و با کارت های اعتباری برای شما ممکن خواهد بود.

2safar

در برخی از آژانس های اجاره ی آپارتمان به صورت کوتاه مدت، ممکن است به جای امکان پرداخت هزینه از طریق کارت های بانکی در وب سایت ها، از طریق صورت حساب یا انتقال کارت به کارت برای دریافت هزینه ها استفاده کنند. در این صورت پس از رزرو محل مورد نظرتان، یک فاکتور از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.

2safar

اکثر هتل ها، خوابگاه، آپارتمان ها و دیگر محل های اسکان در روسیه را می توانید در booking.com پیدا کنید. علاوه بر این، دیگر موتور های جستجو هم برای پیدا کردن هتل های محلی و بین المللی نیز در دسترس خواهند بود. برای مثال می توانید از hotels.com, ostrovok.ru, agoda.com, ozon.travel, momondo.ru و دیگر سایت های موجود استفاده کنید.

2safar

همچنین در این خصوص امکان مقایسه قیمت های ارائه شده توسط سیستم های مختلف رزرو، از طریق وب سایت هایی چون: trivago.ru, hotellook.ru or roomguru.ru نیز وجود دارد و شما می توانید با مراجعه به این وب سایت ها قیمت های مختلف را مقایسه و ارزیابی کنید.

در خصوص اجاره آپارتمان باید به این نکته توجه داشته باشید که اجاره ی آپارتمان از طریق وب سایت های مشهوری چون: booking.com یا airbnb.com برای تان امن تر خواهند بود و گزینه ها و انواع دیگر مسیر های اجاره ی آپارتمان ، از تبلیغات طبقه بندی شده و افرادی که در فرودگاه و ایستگاه های راه آهن که اقدام به تبلیغ می کنند ، همراه با خطر و ریسک هستند.

قوانین اقامت در هتل

مدارک مورد نیاز

2safar

بر اساس قوانین و مقررات روسیه (منطبق بر قانون شماره ی 133 فدرال این کشور از تاریخ 22 جولای 2008)، هر شهروند خارجی برای اسکان و اقامت در هتل، خوابگاه و یا دیگر محل های اسکان باید حداقل مدارک و اسناد زیر را به همراه داشته باشند:

• پاسپورت

• کارت شناسایی مسافر(مهاجر) که با مهر و نشان بازرسی دولتی فدراسیون روسیه از مسیر های گوناگون ورود فرد را به روسیه تایید کند(شهروندان بلاروس از این بند معاف هستند).

• ویزای معتبر، که در آن مدت اقامت فرد قید شده باشد(امکان برنامه ریزی هتل برای ورود و خروج فرد را نیز ساده تر خواهد کرد)، هواداران فوتبال در سفر به روسیه برای تماشای مسابقات جام جهانی 2018 می توانند به جای ویزا از IDFAN یا کارت هواداری شان استفاده کنند.

2safar

در هنگام ورود به هتل، کارت میهمان به افراد داده می شود و میهمانان پس از دریافت کارت هتل، قرارداد شان با هتل را در خصوص خدمات اقامتی با هتل ثبت و پس از دریافت کلید اتاق آن را تایید می کنند.با توجه به دسترسی اتاق مهمان، زمان تمیز کردن با توجه به حضور مهمان در اتاق تعیین می شود و در صورت حضوراتاق را به بعد موکول کنند. هزینه ی این امور به طور معمول با هتل است. در تمامی هتل ها زمان مشخصی برای چک اوتاتاق توسط کارکنان خانه داری هتل وجود دارد. در اکثر هتل های روسی اتاق مهمانان پس از ساعت 2 بعد از ظهر به صورت رایگان در زمان مناسب چک اوت می شوند. در خصوص زمان مناسب چک اوت اتاق میهمان، باید در هنگام رزرو و تحویل اتاق توافق شود. در زمان رزرو و در صورت نیاز در هنگام ثبت نام و امضای قرار داد با هتل از نحوه انجام آن اطمینان حاصل کنید. برخی از هتل ها از زمان ورود میهمان به صورت هر 24 ساعت این امور را انجام می دهند.

2safar

ساعت تحویل اتاق! ۱۲ ظهراست. البته در صورتیکه هتل اتاقهای خالی داشته باشد ، ممکن است به مهمانان اجازه داده شود دیرتر اتاق را تحویل دهند ، اما اجازه تحویل دیرتر اتاق باید از قبل گرفته شود. با این وجود ، اکثر هتل ها جهت تحویل دیرتر اتاق جریمه تعیین میکنند.

2safar

در زمان تحویل اتاق ، از مهمانان انتظار میرود که حساب شان را کاملاً تسویه کنند و کارت مهمان و کلید اتاق را تحویل دهند. زمانی که مهمانان قصد ترک هتل را دارند، می توانند چمدان های خود را به مدت 12 ساعت در هتل بگذارند. و هزینه ی اضافی برای آنها نخواهد داشت.