اقامتگاه های بوم گردی قم، محلی برای رونق کسب و کار و صنعت گردشگری

فرداد پرواز

07 آبان 1396


قم- ایرنا- خانه های تاریخی و روستایی قم با معماری و سبک سنتی خاص، ظرفیت تبدیل به اقامتگاه های بوم گردی برای رونق کسب و کارهای محلی و رشد صنعت گردشگری، و به تبع آن اشتغالزایی و اقتصاد را دارند.

به گزارش ایرنا، اقامتگاه های بوم گردی مکان های قدیمی است که به صورت سنتی و با فرهنگ بومی و غنی از مهمانان پذیرایی می کند و در آن تولیدات روستایی، صنایع دستی و هنرهای تلفیقی برای گردشگران عرضه می شود.

استان قم، دارای حدود 360 اثر تاریخی است که بخشی از این آثار به خانه های تاریخی اختصاص دارد که می تواند به اقامتگاه های بوم گردی تبدیل شود.

روستاهای بخش های پنجگانه استان قم، با شرایط آب و هوایی و جعفرافیایی ویژه در طول سال ظرفیت پذیرایی گردشگران داخلی و خارجی را دارد که می توان با راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی صنعت گردشگری که یکی از مهمترین صنعت های توسعه ای و اقتصادی در جهان است را رونق بخشید.

12 منطقه نمونه و روستاهای گردشگری از جمله مناطق کهک، قاهان، وشنوه، فردو، طایقان، طینوج، جمکران، دیر گچین، دریاچه حوض سلطان، ترلاب، نایه و دستجرد در استان قم وجود دارد که به خاطر ویژگی های اقلیمی و اکوتوریسمی مورد توجه گردشگران است.

فرصت های گردشگری در هر منطقه ای می تواند با به نمایش گذاشتن ویژگی های طبیعت گردی و صنایع دستی، زمینه کسب و کار مردمان محلی را ایجاد کند و بسترهای زیرساختی رشد صنعت گردشگری را که یکی از مولفه های توسعه اقتصادی است را فراهم سازد. صدور مجوز اقامتگاه های بوم گردی در قم

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به این که تعدادی درخواست صدور مجوز اقامتگاه بوم گردی در استان در حال بررسی است، گفت: 12 پرونده متقاضیان خانه های تاریخی در شهر و خانه های روستاهایی، برای تبدیل این مکان ها به اقامتگاه های بوم گردی توسط کارشناسان در حال بررسی است.


tnews.ir