افزایش 144 درصدی گردشگران فرانسوی در ایران

فرداد پرواز

4 بهمن 1395


تین‌نیوز| آمار اتحادیه شرکت‌های گردشگری فرانسه نشان می‌دهد در یک سال گذشته و پس از لغو تحریم‌ها علیه ایران، سفر شهروندان این کشور به ایران رشد 144 درصدی داشته و این یعنی افزایش چهار هزار نفری مشتریان سفر به ایران.

​ به گزارش «ایرنا» به نقل از فیگارو، این آمار را تارنمای روزنامه فرانسوی فیگارو منتشر و با تشریح مزیت‌های گردشگری کشورمان، ایران را مقصدی جذاب برای گردشگران خارجی در سال 2017 معرفی کرده است. این نشریه به نقل از رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشورمان نیز اعلام کرده، آمار گردشگران فرانسوی از 8هزار نفر در سال 2013، به 18 هزار گردشگر در سال 2015 و پیش از لغو تحریم‌ها افزایش یافت؛ امری که حاکی از شتاب‌گیری این روند است.

ایران یک‌سال پس از لغو تحریم‌ها بیش از پیش میزبان گردشگران فرانسوی بوده است؛ گردشگرانی کنجکاو و روشنفکر که قدم بر کشور تضادها می‌گذارند و آژانس‌های گردشگری بر غنای فرهنگی این کشور تاکید دارند. گزارش اتحادیه شرکت‌های گردشگری فرانسه آمار یاد شده را هرچند کم دانسته، اما ایران را مقصد گردشگری برای کسانی معرفی می‌کند که دوستدار فرهنگ، هنر و ادب هستند و قصد اسکی کردن و آفتاب گرفتن در سواحل خلیج‌فارس و دریای خزر رادارند. فیگارو بازگشایی خط هوایی پاریس-تهران در ماه آوریل سال گذشته میلادی (بهار 1395) را از دیگر مزیت‌ها برشمرده و آن را عاملی برای اضافه شدن نام ایران به فهرست مقاصد گردشگری آژانس‌های مسافرتی دانسته است.

در صدر آژانس‌های گردشگری فرانسه که در سال 2016 بیشترین مسافر را به مقصد ایران داشته‌اند، می‌توان نام‌هایی همچون «ایا دزیر دوموند»، «آسیا» و «تایم تور» با ارائه خدمات به 600 مسافر را مشاهده کرد. درهمین‌باره مدیر بازاریابی یک آژانس گردشگری فرانسوی به فیگارو گفته است: «ایران مقصدی جدید برای مسافران به‌شمار می‌رود و پروازهای خروجی به مقصد این کشور برای بهار سال آتی تقریبا تکمیل شده است.» پاتریشیا دوریا همچنین با بیان اینکه مسافران ما اغلب از میراث غنی، زیبایی‌ها و مردم خونگرم و تحصیلکرده ایران متحیر می‌شوند، اظهار کرده است: «همگی اینها برخلاف تصور ما از ایران به عنوان کشوری بسته است و مسافران‌مان با تصویری متفاوت از ایران بازمی‌گردند.» دو کشور فرانسه و ایران سال گذشته میلادی توافق‌نامه همکاری مشترکی امضا کرده‌اند که بر اساس آن ایران از تجربه فرانسه ،در توسعه خدمات و زیرساخت‌های گردشگری به‌منظور بهبود وضعیت پذیرش گردشگران، بهره می‌گیرد. محور دیگر این توافق دو جانبه، بر فراهم کردن فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای شرکت‌های فرانسوی در ایران اشاره دارد. این گزارش به معافیت مالیاتی پنج ساله برای احداث‌کنندگان هتل در ایران نیز اشاره کرده است.


http://tnews.ir