افزایش ورود گردشگران اروپایی به ایران پس از «برجام»

فرداد پرواز

6 بهمن 1395


آلمان، فرانسه، ایتالیا، روسیه، هلند، انگلستان، سوئد، اتریش، اسپانیا و سوئیس 10 کشور برتر منطقه اروپا هستند که بیشترین سهم در گردشگری ورودی ایران پس از برجام را داشته‌اند. به گزارش «ایران» «زهرا احمدی پور» رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در نخستین نشست خبری خود با عنوان گردشگری پس از برجام به سؤالات خبرنگاران این حوزه پاسخ داد.

براساس آماری که او به رسانه‌ها داد در سال‌جاری 29 هزار و 116 گردشگر از آلمان به ایران آمده‌اند. همچنین فرانسه با 19 هزار و 356 گردشگر در رتبه دوم کشور اروپایی گردشگر فرست در سال 95 قرار دارد. ایتالیا با وورد 15 هزار و 847 در رتبه بعدی قرار دارد.

به گفته او مقایسه آماری ورود گردشگران اروپایی به ایران در دوسال بعد از برجام یعنی سال 94 و 95 نشان می دهد که حضور گردشگران فرانسوی در ایران پس از برجام رشد 104 درصدی داشته است که تعداد گردشگران از 9 هزار نفر به بیش از 19 هزار نفر می‌رسد.

او گفت:«بیشترین ثمره برجام در سازمان میراث‌فرهنگی بروز یافته و ما امروز شاهد تصویرسازی رعب‌آور از ایران نیستیم و بسیاری از نشریات معتبر گردشگری دنیا، ایران را مقصدی جذاب و امن برای گردشگران معرفی می‌کنند.»احمدی‌پور با تسلیت درگذشت حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: ایشان یکی از پایه‌ها و ستون‌های انقلاب اسلامی بودند که با محور اعتدال، گفتمانی را پایه‌ریزی کردند و ما امروز از نعمات این گفتمان در بخش‌های مختلف بهره می‌بریم.

احمدی‌پور همچنین با ابراز تسلیت و ابراز تأسف از واقعه ساختمان پلاسکو، گفت: اقدامات جدی در خصوص بافت‌های فرسوده یا ساختمان‌هایی که عمر طولانی دارند، باید در دستور کار قرار گیرد تا دیگر شاهد وقایعی از این دست نباشیم.او گفت: اگر قرار باشد در مورد ایران سخن بگوییم، بی‌تردید آنچه بیش از هر موضوع دیگری مورد توجه قرار می‌گیرد این است که ایران سرزمینی با سابقه تمدن و تاریخ طولانی است که این سابقه تمدنی در طول تاریخ به طور پیوسته جریان داشته و هیچ‌گاه این سیر دچار انقطاع نشده است، در کنار این سابقه تمدنی، ایران سرزمین تنوع است، این تنوع در ابعاد انسانی و جغرافیایی، با جلوه‌هایی از رنگ، آهنگ و موسیقی، چشم‌انداز فرهنگی کشور را خلق کرده است.احمدی‌پور گفت: آنچه در قالب این سابقه تمدنی و این تنوع داریم، مجموعه فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی را ایجاد کرده است که در قالب تولید قدرت ملی برای این کشور در طول ادوار تاریخی نقش‌آفرینی کردند، آنچه ما به‌عنوان سرمایه برای تولید قدرت ملی مورد استفاده قرار می‌دهیم، همین تنوعی است که در سرزمین ایران داریم، برای اینکه این سرمایه‌ها در قالب تولید ثروت، بتواند قدرت اثرگذار خلق کند، باید به وزن ژئوپلتیکی تبدیل شود و برای این کار باید از توان مدیریتی کشور استفاده کرد تا ظرفیت‌ها و فرصت‌های بالقوه به فرصت‌های بالفعل تبدیل شود.

او با بیان اینکه با استفاده از این وزنه ژئوپلتیکی می‌توان روابط خود را با کشورهای منطقه و جهان تعریف کرد و مناسبات را براساس منزلت و جایگاه کشور مشخص کرد، گفت: تاریخ، تنوع، فرهنگ و تمدن یک کشور منجر به تولید وزن ژئوپلتیکی برای کشور می‌شود، این وزن ژئوپلتیکی را سعی کردیم در خلق منزلت مورد استفاده قرار دهیم، منزلت و قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه بر کسی پوشیده نیست اما اتفاقاتی که طی چند سال اخیر به وقوع پیوست و طرح ایران‌هراسی به دنبال مسأله هسته‌ای در دنیا رواج یافت، کشور نتوانست از توانایی خود بهره ببرد، و مناسبات منطقه‌ای و جهانی خود را ساماندهی کند.

او درباره پرونده شکایت عمارت مسعودیه هم گفت: سعی می‌کنیم در این جلسه دادگاه با دست پر وارد شویم.


http://tnews.ir