افزایش 200 درصدی سفر گردشگران خارجی به ایران در سال 2016

فرداد پرواز

19 اسفند 1395


ایران در سال 2016، موفق به کسب 200 درصد افزایش جذب مخاطب خارجی در تهران شده است.

به گزارش ایسنا، در ابتدای جلسه محمود منیعی دبیر ستاد گردشگری شهرداری تهران در نخستین همایش توجیهی-هماهنگی ستاد گردشگری به طرح ۵ ساله آماده سازی تهران اشاره کرد و گفت: طرح گردشگری در سال های گذشته با عنوان میهمان تهران، اجرایی می شد و امسال با عنوان تهرانگردی و شعار تهران را ببینیم برگزار می شود.

وی علت اهمیت تهرانگردی را آشنایی با فرهنگ و رسوم، اخلاق مداری، پر کردن اوقات فراغت دانست و افزود: گردشگری منجر به رشد سیاسی و اقتصادی، اشتغال و تولید ثروت ملی و در نهایت اقتصاد پایدار می شود.

همچنین فرزاد هوشیار پارسیان، رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران نیز این همایش را جلسه هماهنگی و هم افزایی در جهت بنیانگذاری و آغاز گردشگری سال ۹۶ معرفی کرد و گفت: امروزه مقابله با آسیب های اجتماعی و احیای هویت تاریخی به عنوان پروژه برجسته شهرداری تهران محسوب می شود و گردشگری شهری به عنوان اصلی ترین بخش آن محسوب می شود.

وی افزود: در حوزه راهبری گردشگری هنوز بسترهای بسیاری جهت فعالیت وجود دارد و دستیابی به آن مستلزم تلاش و همکاری همه ارگان های دخیل در این حوزه است. به هر حال گردشگری در همه کلانشهرها به عنوان یک ارزش افزوده اقتصادی و یک درآمد پایدار کلانشهرها تلقی می شود.

هوشیار خاطر نشان کرد: وجود زمینه گردشگری تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی عامل جذب گردشگران خارجی در کشور است. ایران در سال ۲۰۱۶، موفق به کسب ۲۰۰ درصد افزایش جذب مخاطب خارجی در تهران شده است این در حالی است که رزرو هتل های درجه یک تهران تا پایان سال ۲۰۱۸ تکمیل شده است اما خدمات تهرانگردی و گردشگری شهری که در کلانشهرهای دنیا به عنوان یک منبع درآمد بلند مدت پایدار محسوب می شود، به صورت کامل وجود ندارد و باید زمینه برای آمادگی این زیرساخت ها توسط همه ارگانهای ذی ربط فراهم شود.

رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران گفت: شهر تهران با ۷۰۰۰ سال تمدن، ۴۵۰ سال شهرنشینی و سابقه ۲۵۰ ساله پایتخت بودن به عنوان یکی از مهمترین شهرهای گردشگرپذیر کشور محسوب میشود و میتواند زمینه ساز کسب درآمد پایدار برای کشور باشد. همچنین وجود تنوع گردشگری و وجود اماکن تاریخی و تفریحی گوناگون در پایتخت، پتانسیل تبدیل شدن تهران به قطب گردشگری کشور، و مقصد اولیه گردشگران خارجی وجود دارد.

وی عنوان کرد: امروز با همکاری معاونین اجتماعی و فرهنگی مناطق ۲۲ گانه، ۱۰۰هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم در حوزه گردشگری در شهر تهران به وجود دارد خواهد آمد.

وی در ادامه توضیح داد: سند اقدام و دستور العمل اجرایی تبلیغات، اطلاع رسانی و برنامه های نوروزی سال ۹۶ در اختیار مسولان گردشگری مناطق قرار گرفته است.

وی در خصوص وظیفه مجریان در مراکز اسکان یادآور شد: اسکان موضوع حساسی است که باید مجریان این حوزه به این مراکز توجه ویژه کنند. ارایه مدارک هویتی جهت امنیت اسکان ها الزامی است و باید همکاران عزیز به صورت شبانه روزی پاسخگوی مسافران بوده و خدمات لازم را ارایه دهند.

رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران در پایان اشاره کرد: راهنمایان گردشگری با تجربه ، جهت معرفی اماکن تاریخی و گردشگری برای تورها در نظر گرفته شده است و علاوه بر معرفی ظرفیت های تاریخی شهر میبایست توانمندی و خدمت رسانی در ۱۰ سال گذشته شهرداری تهران و معرفی اماکن جدید گردشگری به عنوان دستاوردهای مدیریت شهری را به اطلاع مسافران نوروزی برسانند.

بنابر اعلام روابط عمومی ستاد گردشگری، در ادامه همایش قندهاری نیا، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۲، قلب تهران را هسته اولیه شکل گیری پایتخت معرفی کرد و گفت: بیش از ۵۰ درصد آثار تاریخی شهر در منطقه ۱۲ قرار دارد و به عنوان بافت تاریخی هر ساله توریست های بسیاری را از سراسر جهان به خود جذب می کند.


http://www.donyayesafar.com