امکان افزایش درآمد صنایع دستی از 240 میلیون به دو میلیارد دلار/ ضعف در بازاریابی

فرداد پرواز

1 آبان 1396


رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: درآمد ایران در بخش صنایع دستی حدود 240 میلیون دلار است که در صورت برنامه‌ریزی مناسب امکان ارتقا آن به 2 میلیارد دلار وجود دارد.

به گزارش ایرنا، جمشید جعفرپور،در تشریح جلسه یکشنبه کمیسیون فرهنگی گفت: علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امروز برای نخستین بار با حضور در کمیسیون فرهنگی، کلیات اهداف و برنامه‌های خود را بیان کرد و نمایندگان نیز موضوعات مهمی که باید در سازمان میراث در دستور کار قرار گیرد را مطرح کردند.

نماینده مردم لارستان، خنج و گراش در مجلس ادامه داد: مونسان برای سه بخش سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، هدف‌گذاری و برنامه دارد تا علاوه برتقویت هویت ملی بتوانند به ایجاد اشتغال و درآمدزایی برسند.

جعفرپور اظهار داشت: حرکت به سمت خصوصی‌سازی، آموزش مسائل مختلف در حوزه گردشگری همچون آموزش هتلداری، تورگردانی و کارآفرینی از این طریق، ضرورت توجه به برخی از هنرها و هنرمندان در حال زوال و انقراض ،هماهنگی با وزارت امورخارجه به منظور معرفی جاذبه‌های گردشگری ازسوی سفرا و رایزن‌های فرهنگی، تبادل نظر درباره ادامه کار به صورت سازمان و وزارتخانه و... از موضوعات مورد تاکید نمایندگان در این جلسه بود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس،با بیان اینکه به گفته مونسان درآمد ایران در بخش صنایع دستی حدود 240 میلیون دلار است،که در صورت برنامه‌ریزی امکان ارتقاء آن به دو میلیارد دلار وجود دارد، افزود: نبود برندهای شناخته شده در حوزه صنایع دستی، ضعف در بازاریابی برای صدور محصولات به نقاط مختلف جهان از جمله مشکلات مورد اشاره رئیس سازمان میراث فرهنگی محسوب می‌شوند.

وی اضافه کرد: به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی تولید صنایع دستی با مشکل خاصی روبرو نیست،اما در زمینه توزیع و صادرات مشکلات متعددی وجود دارد.

جعفرپور به دستور کار دیگر کمیسیون فرهنگی طی جلسه امروز اشاره کرد و افزود: طرح اصلاح ماده 23 رسیدگی به تخلفات در کمیسیون به عنوان کمیسیون فرعی بررسی شد.


http://www.irna.ir