افزايش بازديد گردشگران داخلي و خارجي از دامغان

فرداد پرواز

20 بهمن 1395


آرتنا: رئيس اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان دامغان گفت: يكي از مهم‌ترين دستاوردهاي دولت تدبير و اميد در استان سمنان، رونق گردشگري استان و به خصوص شهرستان دامغان است.

به گزارش واحداستان «آرتنا»،«معصومه داوديان» افزود: در يكسال اخير بيش از 950 گردشگر خارجي و 58 هزار گردشگر داخلي از جاذبه‌هاي دامغان بازديد كرده اند كه اين ميزان در مقايسه با سالهاي گذشته، رشد قابل توجهي دارد.

وي با اشاره به برگزاري 10 جشنواره در دامغان در يكسال گذشته، براي توسعه گردشگري اين شهرستان، گفت: گل غلتان، امامدر(شيردوشان)، حلواپزان، گلاب گيري و ... از جمله اين جشنواره هاست.

داوديان با تاكيد بر اينكه ساماندهي، مرمت و احياء آثار تاريخي نيز مي‌تواند تاثير قابل توجهي در رشد گردشگري داشته باشد، گفت: در اين مدت ديوار محوطه و ديواره استخر چشمه علي دامغان مرمت و ساماندهي شده و باغ ايراني اين مجموعه نيز احياء شده است.

وي مرمت و ساماندهي پيرعلمدار، مرمت امامزاده قاسم(ع) و خانه طاهري در صيد آباد، ادامه ساخت سايت موزه تپه حصار، مرمت و ساماندهي بدنه، طاق و بارانداز بازار تاريخي دامغان و ... را از جمله پروژه‌هاي مرمتي انجام شده اعلام كرد.

رئيس اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان دامغان گفت: در حوزه صنايع دستي نيز فعاليتهايي شامل انجام 491 مورد بررسي، تمديد پروانه توليد و صدور كارت شناسايي براي هنرمندان انجام شده است.

وي افزود: واگذاري پنج مكان تحت تملك اين اداره براي ترويج و رونق صنايع دستي به هنرمندان و حمايت از 85 هنرمند براي فروش محصولات در نمايشگاهها از ديگر فعاليت‌هاي انجام شده براي حمايت و ترويج صنايع دستي در دامغان است.

داوديان با بيان اينكه 15 پرونده براي سرمايه‌گذاري در زمينه اقامتي، بين راهي و ... در دامغان در دست اجراست، گفت: 20 پرونده پيشنهادي نيز براي ثبت در فهرست آثار ملي ارائه شده است.

وي با اشاره به انجام بيش از 18 هزار مورد سركشي نيروهاي يگان حفاظت از آثار تاريخي از آثار اين شهرستان، گفت: در اين راستا 10 حفار غير مجاز دستگير و 20 مورد ساخت و ساز غيرمجاز در حريم آثار تاريخي متوقف شده است.

در گذشته دامغان یکی از شهرهای ایالت قومس بوده و مرکز این ایالت نیز محسوب می‌شده است.

دامغان یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران است.بنای شهر دامغان را به هوشنگ نبیره کیومرث که از پادشاهان پیشدادی بوده نسبت می دهند و روزگاری نیز پایتخت اشکانیان بوده، اين شهر به نامهای هکاتم پلیس و صد دروازه نيز معروف و مشهور است.


http://tnews.ir