اشتغال ماندگار و اقتصاد پایدار در گرو توسعه گردشگری- علی اصغر مونسان

فرداد پرواز

26 شهریور 1396


رئیس جمهوری در گفت‌و‌گوی اخیر تلویزیونی خود با تأکید ویژه بر موضوع اشتغال آفرینی، تمام اعضای کابینه را ملزم به تلاش بیشتر در این حوزه کرده و گفته است: «کار بزرگی برای اشتغال باید انجام گیرد و یکی از وظایف مهم‌ دولت حل مسأله اشتغال است».

از جمله نکات مهم مطرح شده در سخنان رئیس جمهوری،نقش گردشگری در ایجاد اشتغال است و همان گونه که بارها در سخنانشان استفاده حداکثری از ظرفیت گردشگری را از جمله عوامل توسعه پایدار دانسته‌اند، این بار نیز با ذکر آماری از ایجاد یکصد هزار شغل در سال گذشته، به سهم گردشگری در این زمینه اشاره داشته اند. ازدیگر نکات قابل استخراج در گفته‌های رئیس جمهوری،تأکید بر سرمایه‌گذاری و ضرورت حضور فعال بانک‌ها برای توسعه گردشگری است.

با عنایت به نامگذاری امسال با عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» و با توجه به مطالبات نمایندگان خانه ملت از دولت در این زمینه، اجماعی روشن در زمینه توسعه اشتغال و کارآفرینی در بدنه نظام و جامعه به وجود آمده است و بدون شک گردشگری یکی از حوزه‌های مهم در این زمینه است. صنعت گردشگری در ایجاد اشتغال دارای مزیت‌ها و ظرفیت‌های ویژه است. یکی از مزیت‌های متمایز صنعت گردشگری در مقایسه با صنایع دیگر،ایجاد شغل به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم است؛ به این معنا که در قبال هر شغل مستقیم در زمینه گردشگری چندین شغل وابسته و پیرامونی ایجاد می‌شود. از دیگر مزیت‌های توجه به توسعه گردشگری، ایجاد اشتغال پایدار و هویت دار و ماندگار است، به این معنا که مشاغل این حوزه به دلیل وجود مخاطب و متقاضی بالفعل و قابلیت صددرصدی برای افزایش مشتریان، نه تنها ارزش افزوده و درآمدزایی خوبی دارد بلکه استمرار خدمات کیفی در این بخش موجب گسترش مشاغل و افزایش سرمایه‌ها می‌شود. فراموش نکنیم یک روز تمامی ذخایر زیرزمینی‌مان تمام می‌شود، استفاده بی‌رویه از امکانات و داشته‌های طبیعی‌مان محیط‌زیست را نابود می‌کند، اما گردشگری صنعتی سبز و پاک و بدون آسیب است که نه تنها نیازی به بلعیدن ذخایرمان ندارد بلکه روز به روز موجب توسعه و آبادانی کشور و ارتقای جایگاه ما در سطح جهان می‌شود.


http://www.irna.ir