استون هنج، بنایی باستانی که رازهایش تمامی ندارد

فرداد پرواز

11 مرداد 1396


استون هنج یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری ،بریتانیا و از اسرارآمیزترین بناهای تاریخی جهان به شمار می رود. هر سال عده زیادی از سراسر دنیا به دشت "سالیسبری" در جنوب انگلستان می روند تا از نزدیک به ستون های سنگی این بنا خیره شوند و از خود بپرسند که این سنگ ها چگونه و چرا به این شکل در این محل قرار داده شده اند. استون هنج بسیار بیشتر از آنچه در نگاه اول به چشم می آید حرف برای گفتن دارد. هر چه باستان شناسان بیشتر روی این بنا تحقیق می کنند، به رازهای بیشتری در موردش پی می برند. اما به نظر می آید این تحقیق ها در نهایت در حال نتیجه دادن هستند و اسرار این بنا کم کم آشکار خواهد شد.

محققان در پژوهش هایشان صرفا به مطالعه خود بنا بسنده نکرده و روی منطقه اطراف آن هم مطالعه کرده اند، با این امید که شاید این مناظر خیره‎کننده سرنخی از این بنای باستانی را در خودشان جای داده باشند.

بعد از عکسبرداری‎های زیرزمینی و حفاری در این منطقه مشخص شد که استون هنج زمانی بخشی از یک شبکه ساختمانی پیچیده بوده است: گورتپه های ماقبل تاریخ، سکونت‎گاه‎های ناشناخته، مسیرهای برگزاری مراسم آیینی و حتی قبرهای مزین با طلا. تصویری که یافته های این تحقیقات از دوران نوسنگی و عصر مفرغ به نمایش گذاشتند اما بسیار پیچیده تر و اسرارآمیزتر از چیزی بود که پیش از آن تصور می شد.

یکی از پروژه هایی که با این رویکرد بخصوص روی استون هنج مطالعه کرده، پروژه "چشم انداز مخفی استون هنج" است که از 2010 تا 2014 طول کشید. مسئولان پروژه در تحقیقاتشان از رادارهای زیرزمینی و تکنولوژی تصویربرداری مغناطیسی استفاده کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که استون هنج در مرکز یک شبکه ساختمانی پیچیده به مساحت 12 کیلومترمربع قرار گرفته است. در سال 2015، وقتی دانشمندان از احتمال وجود یک "سوپرهنج" - دایره سنگی عظیمی با قطر 500 متر - در منطقه دارینگتون والز خبر دادند، این پروژه سر و صدای زیادی در رسانه ها به پا کرد.

این غوغای رسانه ای اما خیلی زود خاموش شد. باستان شناسان، در حین حفاری منطقه هیچ سنگی پیدا نکردند و به جایش گودال هایی کشف شد که گویا زمانی تیرهای چوبی عظیم در آن ها کار گذاشته شده بودند. این تیرهای چوبی از زمین بیرون آورده شده و گودال های به جا مانده با گچ پر و رویشان با خاک پوشانده شده بود و همین باعث شد رادارها در تشخیص شان به اشتباه بیفتند.


http://user.namayeshgah.com