استانِ گردنه‌های زیبا، اندر خم یک کوچه است...

فرداد پرواز

8 شهریور 1396


«زیباترین جاده‌های کشور، ناامن‌ترین‌ها هستند. گردنه حیران و جاده اسالم ـ خلخال شاید یک دهه نیست که محور گردشگری شده‌اند، اما همواره در فهرست خطرناک‌ترین محورهای مواصلاتی کشور بوده‌اند.»

علیرضا حسن‌پور - کارشناس کمیته‌های تخصصی گردشگری اردبیل ـ بر این باور است که استان اردبیل با وجود زیباترین جاده‌ها، ۱۱۰ چشمه آب معدنی شناخته شده،که دمای گرمترین آن فقط ۶ درجه، کمتر از گرم‌ترین چشمه آب معدنی جهان در آمریکا است و با داشتن یکی از مرتفع‌ترین دریاچه‌های دنیا پس از اورست، روی قله سبلان با ۴۸۱۱ متر ارتفاع و با وجود دریاچه آب شیرین نئور و قزل‌آلاهای رنگین کمانی‌اش، زندگی پویای ایل شاهسون در دشت‌ها و کوهپایه‌های اطراف آن، هنوز نتوانسته مقصد پایدار برای گردشگران باشد.

معاون گردشگری اردبیل،اواخر سال گذشته به استناد آخرین گزارش مرکز آمار ایران مربوط به بهار سال ۹۳، اعلام کرده بود؛ اردبیل از نظر تعداد سفر به تفکیک استان‌های بازدید شده و استان مقصد، رتبه‌ی یازدهم کشور را دارد.

حسن‌پور، کارشناس اکوتوریسم این استان،اما بخشی از درجا زدن‌های اردبیل را به وضعیت نامناسب راه‌ها و زیرساخت حمل و نقل در استان اردبیل، نسبت می‌دهد وی می‌گوید: زیرساخت در گردشگری خیلی مهم است، محدودیت‌هایی که این استان دارد اجازه نداده اردبیل مقصد پایدار در گردشگری شود.

وی «راه» را یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های گردشگری می‌داند و اظهار می‌کند: متاسفانه اردبیل،نه تنها با چالش‌هایی در حمل و نقل جاده‌ای روبه‌رو است و از ناوگان ریلی محروم شده، که تنها فرودگاه آن نیز،به خاطر مکان‌یابی نادرست، قابلیت استفاده در کل سال را ندارد.


http://www.isna.ir