استان‌های کویری‌ در صدر، سرسبزها در قعر

فرداد پرواز

31 مرداد 1396


از میان ۶۶۹ بومگردی که در ۳۱ استان و دو منطقه آزاد قشم و چابهار پراکنده شده است، اصفهان با ۲۰۸ واحد بوم‌گردی پرتراکم‌ترین استان از این نظر به شمار می‌آید. کرمان و پس از آن یزد به ترتیب با ۱۰۴ و ۱۰۲ واحد در جایگاه بعدی قرار گرفته‌اند.

استان پر مسافری چون مازندران که چند سالی است جز دریا، روستاهای آن نیز مقصد گردشگری شده و سفرهای اکوتوریستی در آن رونق گرفته نیز،تا کنون موفق شده ۵۴ واحد بومگردی داشته باشد، اما استان همجوار آن گیلان با توان اکوتوریستی بالا، تنها سه واحد رسمی بومگردی دارد.

در کردستان، کرمانشاه، گلستان، هرمزگان، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، خوزستان، آذربایجان غربی، بوشهر، چابهار و مرکزی که اتفاقا سفر به بیشتر آن‌ها به قصد دیدار طبیعت، روستا و بافت‌های تاریخی است، شمار بوم‌گردی‌ها به کمتر از عدد ۵ می‌رسد. در برخی از استان‌ها از جمله لرستان،که طبیعت بکرشان نیاز به بومگردی را در مقایسه با سازه‌هایی شبیه هتل، شدت بخشیده، تنها یک واحد رسمی بومگردی وجود دارد.

آذربایجان شرقی، البرز، تهران و قم هم استان‌هایی هستند که هنوز هیچ اقامتگاه بومگردی رسمی ندارند، این درحالی است که این استان‌ها،روستاها و مناطق طبیعی ناشناخته‌ی زیادی دارند که نه تنها در مسیر گردشگران داخلی قرار دارد، بلکه جزو مقاصد خارجی‌ها نیز است.


http://www.isna.ir