استان اصفهان رکورددار اقامتگاه های بوم گردی

فرداد پرواز

24 اردیبهشت 1396


مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری گفت: در کشور 536 اقامتگاه بوم گردی وجود دارد که بیشترین تعداد آن ها در استان اصفهان واقع شده است.

محمدعلی فیاضی مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری در گفتگو با خبرنگار مهر تعداد اقامتگاه های بومی در کشور را 536 واحد برشمرد و گفت: اگر برای آموزش فعالان اقامتگاه های بوم گردی اعتبار به ما تخصیص داده شود، امر آموزش آن ها در اولویت است ولی هنوز این اعتبار داده نشده است. برگزاری دوره های آموزشی را موسسات آموزشی ،بر عهده می گیرند و یا کسانی که در این حوزه خوب کار کرده و با سابقه هستند. افرادی که عمدتا در حوزه روستایی بیشترین تجربه در توانمندسازی را داشته اند، براساس بسته های آموزشی تهیه شده در اولویت هستند. ما سعی می کنیم که اول تربیت مدرس انجام گیرد بعد از آن برای آموزش فراگیر در مناطق روستایی به خصوص اقامتگاه های بوم گردی اقدام شود. بسته های آموزشی دیگر اما کوتاه مدت نیز تعریف شده که بحث ظرفیت سازی ذهنی به منظور توانمندی سازی جوامع محلی در آن مد نظر است و برای آن هم چهار موسسه دارای تجربه، انتخاب شده اند تا در 76 روستایی که طرح ضربتی اشتغال منتخب شده اند اجرا شود.

وی درباره الزام گذراندن دوره های آموزشی برای متولیان اقامتگاه های بوم گردی و درجه بندی آنها نیز گفت: در حال حاضر باید آن ها را آموزش دهیم بعد که ارتقا پیدا کردند به سمت استانداردسازی برویم مقدمه هر کاری برای ما آموزش و بعد استانداردسازی است.

فیاضی همچنین در پاسخ به سوالی درباره سیستم رزرواسیون و کسب اطلاع از اقامتگاههای بوم گردی از طریق وب نیز بیان کرد: گروهی از افراد انتخاب شده اند و در حال تکمیل کردن بانک اطلاعاتی اقامتگاهها هستند در تلاشیم اطلاعات، مشخصات و مکان جغرافیایی آن ها نیمه اول سال در سایت سازمان میراث فرهنگی قرار داده شود.

وی درباره اینکه سازمان میراث فرهنگی در طراحی سایت های گردشگری موفق عمل نکرده است گفت: این سایت در اختیار واحد IT است گروهی از فارغ التحصیلان دانشگاه علامه، این کار را بر عهده گرفته اند و از آن ها می خواهیم که این سایت را پس از بارگذاری به روز کرده و مسئولیت آن را نیز به عهده بگیرند. آن ها این کار را شروع کرده اند و اکنون اطلاعات حدود 300 مرکز اقامتی با عکس جمع آوری و تکمیل شده و به زودی هم وارد سامانه خواهد شد.


http://www.donyayesafar.com