ارزش 151 میلیارد دلاری بازار گردشگری حلال در سال 2015

فرداد پرواز

03 خرداد 1396


انتظار می رود تا سال 2021 اندازه بازار گردشگری مسلمانان و در واقع مخارج آنان در سفرهای برون مرزی، به 243 میلیارد دلار برسد.

روند رو به رشد جمعیت مسلمانان در جهان یکی از نکاتی است که در سال های اخیر موردتوجه فعالان صنایع و بازارهای مختلف قرار گرفته است. در سال 1990 جمعیت مسلمانان جهان 1.1 میلیارد نفر از 5.3 میلیارد نفر بوده؛ درحالی که این مقادیر تا سال 2010 برای مسلمانان به 1.6 میلیارد نفر از 6.9 میلیارد نفر رسیده و بنابر پیش بینی هایی که سازمان تحقیقاتی «پیو» منتشر کرده است، انتظار می رود این میزان تا سال 2030 به 2.2 میلیارد مسلمان از جمعیت 8.3 میلیارد نفری جهان برسد. این ارقام گویای آن است، که در سال 1990 از هر 5 نفر در جهان یک نفر مسلمان بوده، درحالی که تا سال 2030 حدودا از هر چهار نفر یک نفر مسلمان خواهد بود؛ یعنی 26.4 درصد از جمعیت جهان.

گزارش های دیگری نیز حاکی از 2.6 میلیارد نفری شدن مسلمانان و رسیدن آنها به 30 درصد از جمعیت جهان تا سال 2050 حکایت می کنند. در همین راستا، یکی از جدیدترین پیشرفت هایی که صورت گرفته، برندسازی برای محصولات حلال است؛ محصولاتی که عرضه آنها علاوه بر کشورهای اسلامی، از سوی کشورهای غیراسلامی نیز مورد توجه واقع شده اند و در حال تبدیل شدن به صنعتی بسیار سودآور هستند. صنایعی که به حلال مشهور شده اند، چند حوزه عمده را در بر می گیرند. غذای حلال، بخش مالی اسلامی، مدهای لباس اسلامی، بخش تفریحات و رسانه، مواد آرایشی و دارویی و نیز گردشگری حلال از آن جمله اند. به رغم ظرفیت های گسترده ای که ایران برای برند کردن چنین محصولاتی و استفاده از عواید آن دارد، به نظر می رسد هنوز در دست یافتن به موقعیت مناسبی که در شان ظرفیت های کشور باشد، با مشکل روبه رو بوده ایم.

طبق گزارش «وضعیت اقتصاد اسلامی جهان» از جمله مهم ترین فرصت های صنعت حلال می توان به پدیدار شدن ایران به عنوان یک مقصد سفر حلال، افزایش تقاضا برای تفریحگاه های ساحلی حلال، همگرایی با صنایع مربوط با غذای حلال، ایجاد گواهی های حلال برای اقامتگاه ها، فرصت های جدید برای بازاریابی سفر، ایجاد تنوع در اقتصاد و مقابله با افت قیمت نفت در کشورهای صادرکننده نفت اشاره کرد. در همین حال نبود یک استاندارد واحد در خصوص برند حلال نیز از مهم ترین چالش های پیش رو در این حوزه عنوان می شود. برندسازی ضعیف نیز در این حوزه مشکلاتی ایجاد کرده و کمبود آگاهی در کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، نیز چالشی دیگر در این خصوص می باشد.


http://www.donyayesafar.com