اراده دولت، معرفی ایران به دنیا به‌عنوان مقصد گردشگری است

فرداد پرواز

30دی1395


زهرا احمدی پور گفت: اراده دولت بر این است که ایران را به عنوان مقصد گردشگری به کشورهای دنیا معرفی کند و زیرساخت‌های تحقق این پروژه در حال آماده شدن است.

به گزارش ایسنا، زهرا احمدی پور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بدو ورود به اراک از قنات ابراهیمی‌آباد این شهر به عنوان یکی از آثار کهن اراک و تنها اثر ثبت جهانی شده استان مرکزی بازدید کرده و در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: برای ثبت جهانی سازه‌های آبی که با عنوان قنات شناخته می‌شوند و به لحاظ سنتی و تکنولوژیک متعلق به ایران هستند، اولویت‌های خاصی از نظر یونسکو مطرح است و براساس پراکندگی این سازه‌ها در ایران انتظار می‌رود که این‌گونه سازه‌ها را در نقاط کویری ببینیم، اما در اراک علیرغم کویری نبودن منطقه قناتی به طول ۱۱ کیلومتر ایجاد شده و شاید همین ویژگی یکی از دلایل توفیق در ثبت جهانی این اثر بوده است.

وی افزود: احیا و معرفی هریک از آثار تاریخی ایران به عنوان جاذبه می‌تواند ظرفیت‌های گردشگری را برای کشور ایجاد کند و قطعا ثبت جهانی این قنات فرصت‌های گردشگری را برای استان مرکزی ایجاد خواهد کرد. تلاش ما بر این است که این امکان را مدیریت کرده و به عنوان یک سرمایه برای استان از آن استفاده کنیم.

احمدی‌پور گفت: میراث فرهنگی و گردشگری زیرمجموعه‌های مختلفی دارند و در حوزه گردشگری در مجموع با توجه به فضایی که پس از برجام ایجاد شده، اراده دولت بر این است که ایران را به عنوان مقصد گردشگری به کشورهای دنیا معرفی کند و زیرساخت‌های تحقق این مهم در حال آماده شدن است.

وی نوسازی ناوگان هوایی، تقویت زیرساخت‌های فرودگاهی و تلاش برای تسریع در طرح پرونده‌های ثبت جهانی آثار در یونسکو را از جمله اقداماتی عنوان کرد که نشانگر عزم دولت در راستای توسعه گردشگری و استفاده بهینه از این ظرفیت است.

وی افزود: دولت تلاش می‌کند از فضای گفتگویی که در نظام جهانی ایجاد کرده برای جذب گردشگران به ایران استفاده کند و بتوانیم ضمن تعامل در فضایی کاملا صلح‌آمیز با دنیا، تولید ثروت در این بخش را شاهد باشیم. منابع درآمدی که از گردشگری حاصل می‌شود می‌تواند در کنار نفت منبع درآمدی پایدار برای کشور محسوب شود.

وی درباره سفر یک‌روزه خود به استان نیز گفت: آشنایی با سَمن‌ها و صنوف و فعالانی که در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت می‌کنند و بازدید از اماکن ثبت شده، بازارچه‌ها و جاذبه‌های گردشگری استان مرکزی، همچنین حضور در نشستی با استاندار و مدیران استان از جمله برنامه‌های این سفر است و امید است در جلسه با مدیران استان جمع‌بندی‌هایی را در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای برنامه ریزی برای سال آینده داشته باشیم.


http://tnews.ir