بافت تاریخی قم احیا شود و به‌عنوان جاذبه گردشگری مورد توجه قرار گیرد

فرداد پرواز

20دی1395


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم، آیت‌الله محسن اراکی در دیدار مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم و اعضای ستاد کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم افزود: خیلی از محله‌های قدیمی و بافت‌های تاریخی قم تخریب‌شده که باید با همکاری مسئولان، این بافت‌ها بازسازی شود و به‌عنوان جاذبه‌ای گردشگری موردتوجه مردم قرار گیرد.

وی بابیان این‌که در تعدادی از شهرها شاهد حفظ بافت تاریخی هستیم گفت: این در حالی است که شاهد از بین رفتن بافت‌های تاریخی در هسته مرکزی شهر قم هستیم، در همین راستا باید بودجه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم نسبت به شهرهای دیگر بیشتر باشد تا بتواند آثار تاریخی را بازسازی و احیا کند

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: باید آثار گذشتگان که به‌عنوان هویت و فرهنگمان است را حفظ و از سبک معماری و شهرسازی آنان استفاده کنیم، چراکه معماری درگذشته به‌گونه‌ای بود که نیازی به تجهیزات گرمایشی و سرمایشی در داخل منازل نبود.

وی از شهر مقدس قم به‌عنوان قلب فرهنگی کشور یادکرد و گفت: مرکزیت این شهر، حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) است، ازاین‌رو باید بافت فرهنگی این شهر حفظ شود.

آیت‌الله اراکی ادامه داد: اجرای طرح‌ها در حوزه معماری و شهرسازی باید با تفکر صورت بگیرد و به جنبه فقهی شهرسازی توجه شود، چراکه معیارهای فقهی معیارهای بنیادی شهرسازی است و در مباحث فنی شهری تأثیرگذار است.

وی شهر قم را محور سیاست، احادیث و تاریخ بزرگان دانست و گفت: تاریخ قم دارای اهمیت بسیاری در برهه‌های زمانی است که باید در موضوع‌های مختلف به آن پرداخته شود و بعد جایگاه علمی این شهر موردمطالعه قرار گیرد و امتیازهای آن ذکر شود.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ابراز داشت: معماری اسلامی و ایرانی در این شهر مقدس باید مورد تحلیل معماران و متخصصان فن قرار گیرد تا نحوه ساختمان‌سازی گذشتگان را ترویج کنند.

وی برساخت شهر نمونه با معماری اسلامی و ایرانی تأکید کرد و افزود: طرحی فقهی با معماری اسلامی و ایرانی آماده‌شده است تا بتوانیم دریکی از روستاهای قم اجرایی کنیم و به‌عنوان یک شهر نمونه اسلامی معرفی شود و در این حوزه نیازمند همکاری مسئولان مربوطه هستیم.

آیت‌الله اراکی افزود: غربی‌ها به دنبال طرح نو در ساخت‌وسازها هستند، زمانی که الگوی درستی به‌عنوان دانش معماری نوین اسلامی توسط اهل‌فن تعریف و اجرا شود نه‌تنها مکانی به‌عنوان جاذبه گردشگری ساخته می‌شود بلکه شاهد الگو گیری کشورهای خارجی نیز خواهیم شد.

کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی در استان قم با تجلیل از برترین‌های عرصه معماری در ۳۰ دی‌ماه سال جاری در تالار مرکزی شهر قم اجرا می‌شود