اثر پروانه ای رفراندوم ترکیه بر گردشگران بریتانیایی

فرداد پرواز

03 اردیبهشت 1396


روزنامه ایندیپندنت از تاثیرات رفراندوم ترکیه بر گردشگری ترکیه خبر داد.

رهبر حزب عدالت و توسعه، رجب طیب اردوغان، در اقدامی برای افزایش اختیارات خود و تغییر قانون اساسی دست به یک همه پرسی زد. بر اساس این همه پرسی، شهروندان ترکیه باید نسبت به تبدیل نظام پارلمانی ترکیه به نظام ریاستی رای می دادند که پس از اعلام نتایج از سوی دولت ترکیه اعلام شد که مردم، این تغییرات را پذیرفته اند. نتایج حاصل نشان از پیروزی رای مثبت مردم (51.49 درصد) نسبت به آرای منفی (48.51 درصد آرا) دارد. این نشریه به تاثیر نتایج این رفراندوم بر بخش سفر و گردشگری ترکیه پرداخته و معتقد است این موضوع بر گردشگران بریتانیایی ترکیه اثرگذار خواهد بود.

ایندیپندنت در این باره می نویسد: «رای شهروندان ترکیه به ریاست جمهوری اردوغان در روز 16 آوریل (یکشنبه هفته گذشته) موجب تغییر شرایط در این کشور خواهد شد. نتیجه این تغییرات به معنی آن است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور قدرت آن را خواهد داشت تا نقش نخست وزیر را از میان ببرد، پارلمان را منحل کند و اگر بخواهد تا سال 2029 بدون برگزاری انتخابات در این کشور در قدرت باقی بماند. این امر موجب می شود بسیاری از صاحب نظران، ترکیه را متهم کنند که در حال تبدیل شدن به دیکتاتوری است.»

هلن کافی، نویسنده مقاله ادامه می دهد: «گردشگری در ترکیه در دو سال اخیر به دلایلی از جمله چند عملیات تروریستی شدید با دشواری روبه رو شده که به صورت ویژه برخی از آنها گردشگران خارجی را مورد هدف قرار داده اند. تعداد گردشگران از حدود 5.5 میلیون نفر در ژوئیه سال 2015 به 3.5 میلیون نفر در ماه مشابه سال قبل کاهش یافته و تحولات اخیر سیاسی نیز می تواند منجر به این شود که گردشگران بیشتری از سفر به این کشور منصرف شوند.» کافی معتقد است برای آن دسته از افرادی که برای تعطیلات ترکیه را انتخاب می کنند، توصیه های کارشناسان متفاوت است. تورگردانان بریتانیایی مانند توماس کوک اطلاعات خود را از دفتر وزارت امور خارجه و مشترک المنافع (FCO) تهیه می کنند. یکی از سخنگویان این شرکت به ایندیپندنت گفته است: «امنیت مشتریان ما همیشه در اولویت نخست قرار دارد. توصیه وزارت امور خارجه بریتانیا برای ترکیه پس از رفراندوم اخیر تغییری نکرده است. ما به طور مداوم توصیه های سفر از این دفتر را مورد بررسی قرار می دهیم و مشتریانمان را پیش از سفر، به توجه به این موضوع تشویق می کنیم.»

ابتا (انجمن آژانس های هوایی بریتانیا) که قانون گذاری برای شرکت های سفر را در بریتانیا به عهده دارد، پیغام مشابهی برای مشتریانش فرستاده است: «مانند همیشه، ابتا پیشنهاد می کند افرادی که به تعطیلات می روند، باید توصیه های سفر دفتر وزارت امور خارجه بریتانیا را مورد بررسی قرار دهند و دنبال کنند.» یکی از سخنگویان ابتا نیز به ایندیپندنت اعلام کرده است: «توصیه برای سفر به ترکیه اخیرا بیانگر این است که مردم باید مراقب باشند و توصیه های مسوولان امنیت محلی را دنبال کنند، همچنین گزارش های رسانه ای را مورد بررسی قرار دهند و در مورد توصیه های سفر به روز بمانند.» توصیه دفتر وزارت امور خارجه بریتانیا در مورد ترکیه البته به برگزاری همه پرسی در این کشور اشاره مستقیم نمی کند؛ اگرچه هشداری پیرامون آشوب سیاسی می دهد. این دفتر در وب سایت خود نوشته است: «تظاهرات گاه و بیگاه در شهرهای مختلف ترکیه رخ می دهد که برخی از آنها در گذشته خشونت بار شده اند. تظاهرات پیشین در استانبول بود که مرکز آن در حوالی میدان تقسیم، خیابان استقلال و در مناطق بشیکتاش و کادیکوی قرار داشت و اخیرا به «آک میدانی» کشیده شده است. در آنکارا تظاهرات کنندگان عمدتا در منطقه کیزیلای مرکزی و اطراف دفتر نخست وزیری ،حضور دارند. در ازمیر نیز تمرکز در مرکز شهر و نزدیکی بارانداز بوده است.»

ایندیپندنت در ادامه توصیه های دفتر وزارت خارجه شرح می دهد: «شما باید از تمام تظاهرات اجتناب و اگر یکی از آنها آغاز شد، منطقه را ترک کنید. پلیس به طور گسترده ای از گاز اشک آور و آب فشار قوی استفاده خواهد کرد تا تظاهرات کنندگان را متفرق کند.»


http://www.donyayesafar.com