22اثرصنایع دستی کهگیلویه وبویراحمدبه مرحله داوری دریافت نشان ملی راه یافت

فرداد پرواز

16 مهر 1396


پریسا راد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چهارمین دوره داوری نشان ملی آثار صنایع دستی و هنرهای سنتی کهگیلویه و بویراحمد با حضور چهار داور استانی و نماینده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در یاسوج مرکز این استان برگزار شد.

وی افزود: 27 اثر صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد برای دریافت نشان ملی در مرحله پیش داوری انتخاب شد که از این تعداد، 22 اثر به مرحله نهایی داوری راه یافتند.

راد بیان کرد: انواع گلیم، زیورآلات سنتی، چرم‌دوزی و لباس محلی این استان از جمله هنرهای دستی بومی این منطقه محسوب می شوند که در این دوره مورد داوری قرار گرفتند.

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: از 22 اثر برگزیده، پس از داوری در مرحله استانی 10 اثر انتخاب شده و به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور جهت دریافت نشان ملی ارسال می‌شوند.

وی با اشاره به قدمت دیرینه تولید صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: احیای هنرهای منسوخ شده و رونق تولید در روستاها از مهم‎ترین برنامه‌های معاونت صنایع دستی است.

راد گفت: اعطای تسهیلات ارزان‌ قیمت به تولیدکنندگان ،راه‎اندازی کارگاه‌‏ های تولیدی صنایع دستی و اعطای گواهینامه معتبر صنایع دستی به هنرمندان به منظور حمایت از هنرمندان این حوزه است.

سالانه 218 هزار متر مربع انواع صنایع دستی بافتنی در کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.

هفت هزار و 600 هنرمند در بخش صنایع دستی استان فعالیت می‌کنند که از این تعداد پنج هزار و 500 نفر بیمه شده‌اند.

کهگیلویه و بویراحمد، با بیش از 700 هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد و این استان بیش از 16 هزار کیلومتر مربع، مساحت دارد.


tnews.ir