20 اثر تاریخی استان مرکزی در فهرست آثار ملی کشور ثبت می‌شود

فرداد پرواز

07 آبان 1396


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی از ثبت 20 اثر تاریخی استان در فهرست آثار ملی کشور خبر دارد.

تنکابن24، سید محمد حسینی در گفتگو با خبرنگار فارس در اراک با بیان اینکه 20 اثر تاریخی استان در فهرست آثار ملی کشور ثبت می‌شود، گفت: از جمله این آثار میدان ارگ اراک، خانه احمد قلی خان حاج باشی، خانه انصاری، کاروانسرای حاجی‌آباد زرندیه، آرامگاه پروفسور حسابی تفرش، مسجد سیدهای اراک، حمام نیمور محلات، قلعه دختر خمین، محوطه باستان‌شناختی دوتپه شازند است.

وی تصریح کرد: همچنین آثار دیگری شامل شاهزاده موسی محلات، امامزاده و مسجد نقوسان تفرش، مسجد و حسینیه دیلم‌آباد انجدان، مسجد حسین ساعت اراک، حمام مصلح آباد فراهان، حمام روستای ولاشجرد فراهان، سنگ‌نگاره‌های دوش دره خمین، کوه بوجه خمین، محوطه باستان‌شناختی مریم تپه ساوه، درمانگاه ارباب قنبر نیمور، امامزاده اسماعیل نیمور نیز به ثبت خواهند رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی با اشاره به اینکه پرونده‌های این آثار تهیه و برای ثبت نهایی به کمیته ثبت حرایم سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال‌شده است، ادامه داد: این آثار ازنظر شناخت دوره‌های سکونتی و نیز معماری ایرانی در ادوار مختلف حائز اهمیت بوده ازاین‌ رو یک ثروت مشترک و ملی است که می‌بایست نگاهداری، حفظ و ثبت شود.

حسینی افزود: این آثار مربوط به دوره هزاره چهارم قبل از میلاد تا دوره پهلوی اول می‌باشند که با ثبت آن‌ها اداره کل درصدد است که از این ثروت‌های استان حفاظت شود.

به گفته وی استان مرکزی دارای آثار تاریخی ارزشمند متعددی، است و تاکنون 885 اثر تاریخی و فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

حسینی گفت: برای حفظ بناها و بافت‌های تاریخی باید ابزارهایی در اختیار مالکان و ساکنان آنها قرار داد تا آنها خود به حفظ یک بنای تاریخی یا بافت تاریخی همت گمارند؛ زیرا نگهداری فضایی که در آن زندگی جاری است سهل‌تر و افرادی که در آن ساکن هستند با آموزش‌های لازم بهترین پاسبان و حافظ آن هستند، ازاین‌رو باید به آموزش جوامع محلی و عمومی نیز روی آورد تا بتوان با توجه به بودجه‌های موجه و داشته‌ها پتانسیل‌های استان را حفظ، احیا و علنی کرد.


tnews.ir