۳ اثرتاریخی آذربایجان غربی برای ثبت جهانی معرفی شد

فرداد پرواز

16 مهر 1396


ارومیه – مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از معرفی سه اثر تاریخی و باستانی برای ثبت جهانی خبر داد.

جلیل جباری، در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه سهم ایران هر سال برای ثبت جهانی آثار یک اثر تاریخی است که در این راستا پرونده سه اثر تاریخی آذربایجان غربی تهیه و به تهران ارسال شده اظهارداشت: تپه باستانی و تاریخی حسنلو، دژ بسطام و منظرفرهنگی شهر ماکو است.

وی با بیان اینکه مرمت و ساماندهی این سه بنای تاریخی هر سال در حال انجام است افزود: مطالعات و کاوش های باستان شناسی در تپه تاریخی حسنلو و نیز قلعه تاریخی بسطام در حال انجام بوده و همچنان ادامه دارد.

جباری با انتقاد از عدم تعیین حریم و عرصه آثار تاریخی در استان به خصوص تپه باستانی و تاریخی حسنلو عنوان کرد: نقشه برداری جهت تعیین حریم به وسعت ۴۰۰ هکتار و عملیات مستمر حفاظتی و مرمتی انجام شده ولی هنوز تعیین حریم و عرصه آن اجرایی نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی وی با اشاره به اهمیت و و موقعیت پایگاه تاریخی حسنلو اظهارداشت: این پایگاه به عنوان یکی از مهم ترین پایگاه های تاریخی شمالغرب و ملی کشور محسوب شده که می تواند به عنوان محلی برای انجام فعالیت های باستان شناسی معرفی شود.

جباری ادامه داد: با تعیین حریم این اثر تاریخی به همراه سایر آثار تاریخی استان ضمن جلوگیری از دخل و تصرف و تخریب آن ها از ورود و خروج احشام و آسیب جدی به آثار تاریخی به خصوص تپه حسنلوی نقده جلوگیری می شود.


tnews.ir