آیین های نوروز در بهار نماد صلح و دوستی است

فرداد پرواز

11 آبان 1396


رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: برگزاری آیین های نوروز، همزمان با بهار نماد صلح و دوستی و روزهای خوش برای کنار گذاشتن کینه ها و کدورتهاست.

سید محمد بهشتی شیرازی،روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه اجلاس موزه‌ های منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای بین ‌المللی موزه ‌ها(آیکوم- آسپک) اظهار داشت: آیین سنتی نوروز استفاده زیادی در بین ایرانیان دارد که حلقه زدن خانواده دور یکدیگر و دید و بازید یکی از آنهاست.

وی افزود: جشن های نوروز و برنامه هایی که در چندین روز اجرا می شود می ‌تواند به موضوعات مختلفی بپردازد و فرهنگ و آداب این دیار را به جهانیان معرفی کند.

وی ادامه داد: ایران آداب و رسوم و فرهنگ های مختلفی دارد که با بهره گیری از آنها می ‌توانیم زمینه همکاری های بیشتری را با کشورهای منطقه فراهم کنیم.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: نوروز پیوندی برای موزه های کشورهای منطقه است و باید با توسعه روابط، شناخت کاملی از ظرفیت های مناطق مختلف پیدا کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد: با برگزاری موفق اجلاس آسپک،برای دومین بار در چابهار می توان این اجلاس را در سایر کشورهای عضو برگزار کرد.

به گزارش ایرنا، اجلاس جهانی موزه های آسیا و اقیانوسیه (ایکوم - آسپک) با حضور مهمانان و شخصیت هایی از 9 کشور جهان بمدت 2 روز (چهارشنبه و پنجشنبه) در محل تالار همایش های بین المللی منطقه آزاد چابهار در حال برگزاری است.

شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) یک سازمان بین ‌المللی و غیردولتی است؛ سازمانی که به منظور پیشبرد منافع موزه‌ شناسی، نظام‌‌ مندی خاصی را درخصوص مدیریت و عملکرد آن تدوین کرده،و در 5 سپتامبر 1989راه‌اندازی شده است.


http://www.irna.ir