آیین سنتی نخل برداری با حضور 200 گردشگر خارجی در تفت برگذار شد

فرداد پرواز

10 مهر 1396


یزد - ایرنا - آیین سنتی نخل برداری، عصر عاشورا با اجتماع بزرگ عزاداران حسینی از سراسر کشور در حسینیه امام (ره) شهر تفت استان یزد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا مراسم سنتی نخل برداری همه ساله در عصر روز عاشورای حسینی و همچنین سالروز شهادت حضرت علی(ع) در این محل برگزار می شود.

در این مراسم،که خیل عظیمی از عزاداران شهرستان، استان و سراسر کشور و همچنین 200 گردشگر خارجی حضور داشتند عزاداران بر اساس یک سنت دیرینه، نخل را پنج بار به دور حسینیه چرخانده و به یاد شهادت حضرت ابا عبدالله (ع) اشک ماتم ریختند.

عزاداران پس از به زمین گذاشتن نخل، به همراه دیگر عاشقان اهل بیت،در مقابل عزاخانه حسینی به سینه زنی و عزاداری پرداختند. ˈنخلˈ که در لغت به معنای تابوت است در نزد مردم استان یزد، نمادی از تابوت سیدالشهداست و مردم در مناطق مختلف در روز عاشورا و بیست و یکم رمضان روز شهادت حضرت علی(ع) آیین نخل برداری را برگزار نموده و به عزاداری می پردازند .

نخل وسیله چوبی است که دو طرف آن به صورت مشبک از چوب ساخته شده و به وسیله چوبهای دیگر به هم مرتبط و برروی چهار تیر چوبی قرار دارد .

پس از آماده شدن نخل،توسط هیئتهای مذهبی یکی از این هیات ها وارد حسینیه شده و در حالیکه اعضای هیات می دوند و با صدای بلند ˈحسین حسینˈ می گویند به زیر نخل رفته و به اتفاق دیگر عزاداران که از قبل در زیر نخل بودند با فریاد ˈیا علیˈ نخل را از جا بلند می کنند .

در این زمان، عزاداران ، نخل را سه یا پنج مرتبه دور حسینیه می گردانند، این مراسم در این لحظه از چنان هیجان معنوی برخوردار است که باید در صحنه بود و با چشم خود این منظره روحانی را نظاره کرد . مراسم روز عاشورا در شهرستان تفت،که نخل برداری نیز جزئی از آن محسوب می شود در فهرست اثار معنوی کشور ثبت شده و آنطور که مدیر کل میراث فرهنگی استان اخیرا اعلام کرده،ثبت جهانی این مراسم نیز در دستور کار میراث قرار دارد.


http://www.irna.ir