آیا خرید در فرودگاه ها به صرفه است؟

آیا خرید در فرودگاه ها به صرفه است؟

هر مسافری معمولاً این سؤال را از خود می پرسد. فروشگاه های قسمت ترانزیت فرودگاه های بزرگ، زیبا و وسوسه انگیز هستند. ضمن اینکه معاف از مالیات نیز می باشند. در حالی که قبل یا بعد از پرواز خود در این فروشگاه ها چرخ می زنید، از دیدن برند های مختلف سرگرم شده و در عین حال مردد هستید که آیا خرید از این فروشگاه ها صرفه ی اقتصادی دارد یا اینکه بعداً وقتی کیف گوچی خود را که از مال فرودگاه خریده اید، در نمایندگی قیمت می کنید پشیمان خواهید شد. در این مقاله قصد داریم به مراکز خرید فرودگاه های مختلف بپردازیم و نکات مفیدی در این رابطه را با شما در میان بگذاریم. با 2Safar همراه باشید.

2safar

1. بهترین فروشگاه های فرودگاهی

فرودگاه های ژاپن در این زمینه گل سر سبد فرودگاه های جهان هستند. در حقیقت کمتر مسافری بدون خرید یک یادگاری این فرودگاه ها را ترک می کند. به طور کلی سوغاتی خریدن برای دوستان، خانواده و همکاران در ژاپن رسم است. به همین جهت بیشتر ژاپنی ها در فرودگاه خرید می کنند و فرودگاه های ژاپن از این نظر عالی هستند. در این فروشگاه ها محصولات محلی عرضه می شود که برای توریست ها نیز بسیار جذاب است. مثلاً در ترمینال بین المللی فرودگاه هاندای توکیو می توانید لوازم تحریر خیلی خاص و منحصر به فردی خریداری کنید که در کمتر جایی پیدا می شود. شیرینی ها و لباس های سنتی ژاپنی نیز در این فرودگاه جذاب هستند و ارزش خریدن را دارند.

2safar

در ترمینال 1 فرودگاه ناریتای توکیو یک فروشگاه چای به نام فوکوجوئن قرار دارد که چای ماچا می فروشد. این نوع چای در مراسم چای ژاپنی همراه با تنقلات و شیرینی سرو می شود و یک سوغاتی عالی از کشور ژاپن است. فروشگاه گینزا آکبونو نیز شیرینی و بیسکوییت برنجی می فروشد که از دیگر سوغاتی های ارزشمند کشور ژاپن به شمار می روند. هر وقت گذارتان به کشور ژاپن افتاد، از خرید در فرودگاه های این کشور غافل نشوید. خرید این محصولات در فرودگاه بهتر از شهر است.

2safar

2. خرید شکلات در فرودگاه

شاید با یک نگاه سرسری تصور کنید تنها شکلات های موجود در مال های فرودگاه، شکلات های توبلرون و هرشی هستند اما اینگونه نیست. شکلات های مرغوب فراوانی را می توان در فرودگاه های بین المللی پیدا کرد. همان طور که می دانید شکلات های سوئیسی در جهان بی نظیر هستند. فرودگاه بین المللی زوریخ و ژنو فروشگاه هایی عالی دارند که اگرچه شکلات ها و ترافل های این فروشگاه ها گران هستند اما کیفیتشانبی رقیب است. در فرودگاه هلند نیز از شکلات های بی نظیر بلژیکی مانند مارش ملو و شکلات کارامل بادام لئونیداس غافل نشوید.

سوپرمارکت آلبرت هین در فرودگاه آمستردام شکلات ها، بیسکوییت ها و کیک هایی عالی عرضه می کند که برای سوغاتی بی نظیر هستند. برای پیدا کردن این مجموعه بعداً باید در شهر سرگردان شوید پس بهتر است در همان فرودگاه خرید کنید. از نظر خرید شکلات، فروشگاه های فرودگاه ریک جاویک ایسلند نیز از فروشگاه های خوب دنیا محسوب می شوند.

2safar

3. خرید عطر و پوشاک

در فرودگاه دوبی، فروشگاه عطر عجمل قدیمی ترین فروشگاه عطر در کشور امارات است و عطرهایی مرغوب سدر و چوب یا مشک عرضه می کند. شرکت عطر الحرمین عربستان نیز در فرودگاه عطر هایی می فروشد که شیشه های خیلی خاص و تزئینی دارند.

2safar

ترمینال 5 فرودگاه هیتروی لندن محلی عالی برای خرید لباس هایی با برند های بریتانیایی است. در این فروشگاه ها همچنین لباس هایی مشابه لباس های خانواده ی سلطنتی بریتانیا و یا پیراهن های تیم های فوتبال منجستر یونایتد و آرسنال به فروش می رسد.

در ترمینال 3 فرودگاه شیکاگو، محصولات ورزشی خیلی خوبی مانند لباس و کلاه های نقاب دار تیم های ورزشی مطرح مانند تیم فوتبال آمریکایی خرس های شیکاگو و بسکتبال بولز و بیس بال وایت ساکس عرضه می شود.

2safar

4. آثار هنری و صنایع دستی

ترمینال 1 فرودگاه شیکاگو یک گالری هنری برای فروش نقاشی های مخصوص کودکان از هنرمندان معروفی مانند دکتر سوئس و طراح مخصوص شرکت دیزنی به نام ایویند ارل دارد. در این فروشگاه همچنین جواهرات نقره و فیروزه ی آمریکایی عرضه می گردد. در ترمینال 5 فروشگاهی به "نام من عاشق شیکاگو هستم" محصولاتی چون ظروف سفالین، آثار هنری و نقاشی و مجسمه های هنرمندان محلی را به فروش می رساند.

2safar

5. آیا خرید از فروشگا های فرودگاه به صرفه است؟

پاسخ به این سوال بستگی به فرودگاه و کشوری که به آن سفر می کنید دارد. مثلاً در کشور های اروپایی میزان مالیاتی که روی قیمت کالاها محاسبه می شود زیاد است. فروشگاه های قسمت ترانزیت فرودگاه ها معاف از مالیات هستند. بنابراین خرید از فرودگاه به صرفه است.

یک قانون کلی در مورد خرید از فرودگاه ها به این صورت است: اگر محصولی که قصد خرید آن را دارید، در فروشگاه های معمولی کشور مقصد شما با مالیات بالا به فروش می رسد، خرید آن در فرودگاه به صرفه است مثلاً شکلات های سوئیسی معمولاً در فرودگاه ها قیمت بهتری نسبت به فروشگاه سطح شهر دارند. چنین چیزی در ارتباط با تنباکو و نوشیدنی ها نیز صدق می کند.

6. بهترین فرودگاه های دنیا به لحاظ مراکز خرید

در سال 2017، بهترین فرودگاه به لحاظ خرید هیتروی لندن شناخته شد. پس از هیترو به ترتیب فرودگاه هنگ کنگ، شانگی سنگاپور ، الحمد دوحه، دوبی، شیفل آمستردام، شارل دو گل پاریس، فرانکفورت آلمان و زوریخ سوئیس قرار دارند.

2safar