آغاز دومین مرحله از کاوش های باستان شناسی در تپه تاریخی کازرون فارس

فرداد پرواز

3 آبان 1396


شیراز- ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون از توابع استان فارس گفت: دومین مرحله از کاوش های باستان شناسی در تپه تاریخی سیف آباد کازرون که متعلق به دوره ساسانیان است، آغاز شده است.

محمد رضا معینی، سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این تپه که در بخش مرکزی کازرون واقع شده،یکی از شاخص ترین یادمان های تاریخی استان فارس به شمار می آید و دومین مرحله از کاوش های باستان شناسی در این مکان 20 روز به طول می انجامد.

وی بیان داشت: در نخستین مرحله کاوش در این تپه تاریخی که چندین سال قبل انجام شد، باستان شناسان تعدادی از اشیای متعلق به دوره ساسانیان را کشف کردند.

معینی گفت: این اشیا شامل، گل مُهر، دیگ مسی، جام شیشه ای و خمره مخصوص ذخیره آذوقه است و در یکی از خمره ها مقداری خرما وجود داشت.

سلسله ساسانیان که آخرین حکومت پادشاهی ایران قبل از ظهور اسلام بوده، از سال 224 تا 651 میلادی به مدت 427 سال بر ایران حکومت کردند.

یکی از آثار مهم برجا مانده از دوره ساسانیان در شهرستان کازرون، شهر بیشابور است که پیشینه آن به یک هزار و 700 سال قبل باز می گردد.

همچنین مجموعه تاریخی نیشابور با 150 هکتار وسعت از دیگر آثار متعلق به عصر ساسانیان است. در غاری که با همین نام دراین مجموعه واقع شده، تندیس شاپور اول دومین پادشاه سلسله ساسانیان تعبیه شده،که یکی از شاهکارهای هنری عهد ساسانی و تنها مجسمه سنگی است که از آثار این دوره به یادگار مانده است.

شهرستان کازرون در 120 کیلومتری غرب شیراز قرار دارد.


http://www.irna.ir