آداب و رسوم کریسمس در نقاط مختلف دنیا

کریسمس از محبوب ترین جشن ها در سرتاسردنیا به شمار می رود. تزئین خانه ها و خیابان ها، حال و هوای شاد و ترانه های مخصوص کریسمس که در ماه دسامبر همه جا شنیده می شود، از ویژگی های دوست داشتنی کریسمس است.

دوران شگفت انگیز کریسمس آغاز شده است. در این ایام بیشتر نقاط دنیا به مدت حداقل دو هفته زیبایی خارق العاده ای پیدا می کنند و غرق نور می شوند. مردم خوش اخلاق تر و سخاوتمندترشده و با آرزوهای جدید زمستان خود را آغاز می کنند. اگر دوست دارید در ماه دسامبر و ایام کریسمس به خارج از کشور سفر کنید و از نزدیک شاهد جشن ها و مراسم مربوط به آن باشید، بهتر است از قبل با کریسمس و نحوه ی برگزاری آن در کشورهای مختلف آشنا شوید. با 2Safar همراه باشید.

جشن فانوس های غول پیکر، فیلیپین

این جشن استثنائی هر ساله شنبه ی قبل از کریسمس در شهر سن فرناندو "پایتخت کریسمسی فیلیپین" برگزار می شود. مردم از تمام فیلیپین و دنیا به این شهر سرازیر می شوند تا در جشن فانوس های غول پیکر شرکت کنند. در مسابقه ی فانوس ها، هر کس فانوس زیباتری ارائه کند برنده است.

2safar

جشن بز گاول، سوئد Gavle Goat

در سال 1966، مجسمه ی بز یولYule در میدان کاخ گاول در سوئد به نمایش در آمد و پس از آن سوزاندن این مجسمه همه ساله جزئی از مراسم و جشن های کریسمس شد. از سال 1966 تا کنون مجسمه ی بز بیست و نه بار با موفقیت سوزانده شده که آخرینش سال 2016 بوده است. شعله ور شدن مجسمه منظره ای زیبا پدید می آورد و توریست های زیادی برای شرکت در این مراسم سالانه عازم سوئد می شوند.

2safar

کرامپوس، اتریش Krampus

در آداب و رسوم کشور اتریش، سنت نیکولاس به بچه های خوب جایزه می دهد، در حالی که کرامپوس بچه های شیطان را می دزدد و با خود می برد. در هفته ی اول دسامبر و به خصوص در شب عیدِ سنت نیکولاس، مرد جوانی خود را به شکل کرامپوس در آورده و بچه ها را با صدای زنجیر ها و زنگوله هایش می ترساند!

2safar

جشنواره ی مرغ کنتاکی در ژاپن

کریسمس هیچ گاه از جشن های مهمِ ژاپن به شمار نرفته است. به جز چند مراسم غیر مذهبی نظیر هدیه دادن و چراغانی، کریسمس در ژاپن جشن گرفته نمی شود. اما جالب است بدانید رسم جدیدی در سال های اخیر در ژاپن شکل گرفته است و آن جشنواره مرغ کنتاکی در روز کریسمس است!

2safar

روز سنت نیکولاس، آلمان

در این رسم باوارایایی، نیکولاس نیمه شبِ 6 دسامبر سوار بر خر از شهر ها عبور می کند و هدایای کوچکی چون سکه، شکلات، پرتغال و اسباب بازی در کفش بچه های خوب باقی می گذارد. سنت نیکولاس همچنین به دیدن بچه ها در مدرسه یا خانه می رود و هر کودک درقبال دریافت هدیه ای از او باید شعر بخواند یا نقاشی بکشد. خلاصه سنت نیکولاس خیلی محبوب است.

2safar

مخفی کردن جارو، نروژ

یکی از خاص ترین آداب کریسمس در نروژ برگزار می شود، جایی که مردم جاروهای خود را در این روز مخفی می کنند! این رسم قدمتی چند صد ساله دارد و بر اساسِ این عقیده است که اجنه و جادوگران درجشن کریسمس به دنبال جارو می گردند تا سوار شوندحتی امروزه نیز مردم نروژ هنوز جاروهای خود را از ترس دزده شدن توسط شیاطین مخفی می کنند.

2safar

بچه های یول، ایسلند Yule Lads

در سیزده روز منتهی به کریسمس سیزده شخصیت شیطانِ غول مانند در ایسلند به بازی می پردازند. این شخصیت ها که بچه های یول نام دارند به مدت سیزده شب به دیدن کودکان در سرتاسر کشور می روند. کودکان در این مدت بهترین کفش های خود را کنار پنجره قرار می دهند و هر بار یکی از یول ها هدیه ای برای دخترها و پسرهای خوب در کفش ها می گذارد. برای بچه های بد به جای هدیه، سیب زمینی گندیده داخل کفش گذاشته می شود!

بر اساس افسانه های ایسلندی، بچه های یول موذی و شیطان صفت هستند و اسم هر کدام از آن ها بر اساس دردسری که برای بقیه ایجاد می کنند، انتخاب شده است . چنانچه در ایام کریسمس به ایسلند سفر کنید، احتمال زیادی دارد با این شخصیت های مشهور و بامزه برخورد داشته باشید.

2safar

شعله ور شدن شمعدان هانوکای ملّی، واشنگتن دی سی

عید یهودیان به نام هانوکا تقریباً مقارن با کریسمس است و با شور و حال زیادی در آمریکا جشن گرفته می شود. یکی از معروف ترین جشن های هانوکا در واشنگتن دی سی برگزار می گردد. از سال 1979، شمعدان عظیم نه متری در زمین محوطه ی کاخ سفید برافراشته شده و به مدت هشت شبانه روز افروخته می شود. این مراسم با سخنرانی های مختلف، اجرای موسیقی و برنامه هایی برای کودکان همراه است. هر چراغ شمعدان ساعت چهارِ بعد از ظهر یکی از این هشت روز برافروخته می شود و در روز هشتم هر هشت چراغ روشن هستند. شرکت در این مراسم دیدنی رایگان است اما بلیط یاید از قبل رزرو شود.

2safar

کریسمس در ونزوئلا

اگر هم عاشق کریسمس هستید و هم اسکیت بازی پس بهترین مقصد سفر برای شما کاراکاس در ونروئلا است. هر سال مردم ونزوئلا مثل سایرمسیحیان دنیا صبح روز کریسمس به کلیسا می روند با این تفاوت که کفش مخصوص اسکیت می پوشند! این رسم به قدری در ونزوئلا محبوب است که در روز کریسمس عبور و مرور ماشین ها در خیابان های شهر ممنوع شده و فقط عابرین پیاده با اسکیت اجازه ی عبور دارند تا به سلامت و بدون خطر به کلیسا بروند. به عنوان شام کریسمس، مردم دوست دارند غذای سنتی تامالسTamales که متشکل از خمیر ذرت وگوشت بخار پز است بخورند.

2safar

روز شمع های کوچک، کلمبیا

روز شمع های کوچک که به افتخار مریم مقدس است، شروع تعطیلات کریسمس در کلمبیا محسوب می شود. مردم در این روز پشت پنجره ها، بالکن ها و حیاط جلوی خانه شمع و فانوس های کاغذی قرار می دهند. امروزه این رسم فراتر رفته و به نوعی تمام شهر از نور شمع روشن می شود و خیلی از مردم در زیباتر کردن خانه های خود با هم رقابت می کنند.

2safar