غذاهای یونانی/آداب غذا خوردن در یونان

فرداد پرواز

17 تیر 1396


با توجه به داشتن فرهنگ های مختلف آداب و رسوم غذایی متفاوتی هم نیز دارند که ما در اینجا به معرفی آداب و رسوم غذا خوردن در یونان می پردازیم . هر کشوری برای سرو غذا در رستوران هایش ساعات به خصوصی دارد در یونان برای سرو ناهار ساعت 1 ظهر و ساعت 9 شب را برای وعده های غذاییشان در نظر گرفته اند بدین سبب در غیر از این ساعات اگر به رستوران ها مراجعه کنید با در بسته مواجه خواهید شد البته در شهر به صورت خیلی کم رستوران هایی هستند که برای شرایط خاص از ساعت 6 بعد از ظهر شام سرو می کنند .

صبحانه

صبحانه یونانی ها با یک فنجان قهوه غلیظ به همراه نان کنجدی و یا پای پنیر خلاصه می شود زیرا بر خلاف بسیاری کشور ها دارای صبحانه سبک و مختصری هستند . درضمن صبحانه، یکی از مهم ترین وعده غذاهای یونانی محسوب میشود.

پیش غذا ( مزه )

پیش غذاهایی در یونان سرو می شود البته با کمی تغییر به نسبت سایر کشورها به طور مثال در همه جای دنیا در فست فود ها سیب زمینی های سرخ شده ای که با دستگاه خلال شده اند و فریز شده اند را می خورند اما در یونان سیب زمینی های سرخ شده ای که با دست خلال شده و تازه اند را میل می کنند و از دیگر پیش غذاها می توان گوجه فرنگی ، خیار ، انواع زیتون ، انواع فلفل ها و پنیر فتا را نام برد .

ناهار

از انواع ناهار های یونانی ها می توان به پای پنیر ، پای اسفناج ، پنیر برشته شده ، ساندویچ ( سوولاکی ) ، و برگ درخت انگور که با گوشت و پیاز پر شده که همانند دلمه برگ مو ایرانی ها است اشاره کرد که به طور کلی همانند صبحانه بسیار ناهار سبک و ساده ای دارند .

شام

یونانی ها در کنار غذایی که می خورند بسیار به تازگی موادی مانند گوجه فرنگی و یا زیتون که کنار غذایشان است اهمیت می دهند و ترجیح می دهند خریداری شده در همان روز باشد . به طور کلی یونانی ها برخلاف وعده های دیگرشان شام را سنگین می خورند غذاهایی که سنگین و پرملات است همانند گوشت ها و غذاهای محلی خودشان .

آداب غذا خوردن در یونان

یونانی ها عادات و آدابی برای غذا خوردن دارند که از این عادات می توان به استفاده نکردن از کارد و چنگال اشاره کرد زیرا عقیده دارند غذا باید لمس شود و بعد خورده شود مخصوصا در غذاهای گوشتی همانند ( مرغ ، بره و یا ماهی ) که تمام لذت خوردن آن را در با دست بودنش می دانند و اگر کسی با کارد یا چنگال بخورد بسیار احمقانه می بینند البته نان را معمولا در کنار غذایشان سرو می کنند و نان برای کمک به خوردن غذایشان مثلا جذب روغن و یا جمع کردن غذا ته بشقاب است و یا نان را برای هدایت غذا به سمت چنگال استفاده می کنند . بنابراین در هنگام میل کردن غذاهای یونانی، آداب آن را هم رعایت کنید.


http://hamgardi.com