۱۴ اثر تاریخی کردستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

فرداد پرواز

14 بهمن 1395


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان از ثبت ۱۴ اثر تاریخی منقول کردستان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش کرددانش،سید محسن علوی گفت: تعداد ۱۴ پرونده در حوزه آثار منقول از سوی اداره کل میراث فرهنگی کردستان به شورای عالی ثبت سازمان میراث فرهنگی کشور ارائه شد که هر ۱۴ اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی عنوان کرد: این آثارثبت شده شامل قرآن‌های تاریخی و نفیس روستاهای هفت تاش، نجنه علیا و روستای شوی در شهرستان بانه، روستای سلین در شهرستان سروآباد، روستای کاشتر در شهرستان کامیاران، ۵ مجموعه ی قرآن‌های حسینه بیجار، ۳ تخته فرش نفیس حسینه بیجار و سند ازدواج طوبی سلطان خانم با قدمت بیش از ۱۸۰ سال بودند.

وی اظهار داشت: آثار مذکور توسط داوران و کارشناسان در جلسه شورای عالی سیاستگذاری ثبت آثار تاریخی کشور تایید و سپس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان ادامه داد: ثبت آثار ارزشمند تاریخی در فهرست آثار ملی به منظورحفاظت و صیانت از آثار تاریخی و با ارزش استان صورت گرفته و می گیرد.

علوی بیان کرد: قرآن های سلین، کاشتر، هفت تاش، نجنه و شوی قبلا توسط کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان مرمت و با حضور مسئولین استانی جانمایی شدند.

وی با اشاره به اینکه قرآن ها و فرش های نفیس حسینه بیجار هم در حال مرمت هستند، اظهارداشت: امیدواریم در آینده هم بتوانیم سایر آثار با ارزش استان را فهرست آثار ملی کشور به ثبت برسانیم.


http://tnews.ir