آثار تاریخی شاخص استان کرمانشاه 20 درصد تخریب شده است

فرداد پرواز

23 آبان 1396


تهران- ایرنا- معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بناهای تاریخی شاخص استان کرمانشاه به طور متوسط ،20 درصد تخریب شده اند.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علی اصغر مونسان درباره شدت آسیب بناهای تاریخی کرمانشاه در زلزله اخیر اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از گزارش تیم های اعزامی به قصر شیرین، دالاهو، سرپل ذهاب، اسلام آباد، ماهیدشت، ریجاب و گیلانغرب، بناهای شاخص استان کرمانشاه شامل کاروانسرای شاه عباسی، عمارت خسرو و چهار قاپی، در شهرستان قصر شیرین، زیج منیژه در سرپل ذهاب و قلعه یزد گرد، در شهرستان دالاهو، به صورت متوسط 20 درصد دچار تخریب و ریزش شده اند.

وی افزود: اثر تاریخی زیج منیژه در سرپل ذهاب آسیب جدی ندیده و بخش هایی از تاق ها ریزش محدودی داشته که مستندنگاری آن نیز صورت گرفته است و بنای چهار قاپی قصر شیرین نیز که قدمت آن به دوره ساسانی می رسد ترک هایی در سازه آن مشاهده شده که قابل مرمت و استحکام بخشی است.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به تخریب وارده به کاروانسرای قصر شیرین تصریح کرد: بر اساس گزارش های دریافتی در این بنا نیز دیوار سنگی ضلع شرقی به ضخامت 80 سانت، طول بیست متر و به ارتفاع هشت متر تخریب شده است.

وی در خصوص دیگر آثار تاریخی استان کرمانشاه گفت: خوشبختانه تاق گرا، واقع در گردنه پاتاق بر سر راه کرمانشاه به سرپل ذهاب آسیب ندیده اما تعدادی سنگ بزرگ در اطراف آن سقوط کرده و بیست متر ازحاشیه جاده دسترسی به این اثر تاریخی نیز ریزش کرده است.


tnews.ir