آبشار نیاگارا (Niagara Falls )

فرداد پرواز

به طور خلاصه " آبشار نیاگارا" نامیده می شود.طبقه بندی شده توسط این سه نام: American Falls، Bridal Veil Falls, ، Canadian Falls است.

@val3


آبشار American Falls & Bridal Veil Falls

طول لبه: 1060 فوت / 323.08 متر.

ارتفاع: 176 فوت / 53.6 متر (به علت سنگهایی که در آبشار پایینی واقع شده اند 70 فوت / 21.3 متر است).

حجم آب: 150،000 U.S. گالن / 567،811 لیتر در ثانیه.

آبشار The Bridal Veil Falls به خاطر ظاهر آن نامگذاری شده است. در کنار آبشار American falls قرار گرفته است، توسط یک قطعه کوچکی از زمین به نام جزیره لونا Luna Island تفكیك شده است.

@val3


آبشار Canadian “Horseshoe” Falls

طول لبه: 2600 فوت / 792.4 متر

ارتفاع: 167 فوت / 50.9 متر

حجم آب: 600000 گالن U.S. / 2،271،247 لیتر در ثانیه

@val3


تاریخچه ی یخبندان رودخانه نیاگارا Niagara River و Whirlpool Rapids

رودخانه نیاگارا و کل Great Lakes Basin که جزء آن است، میراث عصر یخبندان است. 18،000 سال پیش، جنوب انتاریو Southern Ontario با با ورقه های یخ دو تا سه کیلومتر ضخامت پوشانده شد.همانطور که آنها به سمت جنوب حرکت کردند، صفحات یخی دریاچه the Great Lakes را از بین بردند. پس از آنکه آنها برای آخرین بار به سمت شمال ریختند، مقادیر زیادی آب ذوب شده را در این دریاچه ها فروختند.شبه جزیره نیاگارا The Niagara Peninsula حدود 12500 سال پیش از یخ آزاد شد. همانطور که یخ به سمت شمال عقب نشینی کرد، آبهای معدنی آن از طریق دریاچه Lake Erie ، رودخانه نیاگارا Niagara River و دریاچه انتاریو Lake Ontario ، به سمت رودخانه سنت لارنس St. Lawrence River ، و در نهایت، به دریا، شروع به جریان داد. در اصل 5 سرریز از دریاچه اروی تا دریاچه انتاریو وجود داشت. در نهایت این ها به Queenston-Lewiston، یکی از اصلی ترین Niagara Falls ، کاهش یافت. از این جا، آبشارها فرسایش پایدار را از طریق سنگ بستر آغاز کردند.

با این حال، حدود 10،500 سال پیش، از طریق یکپارچگی اثرات زمین شناختی شامل عقب نشینی های متناوب و پیشرفت های یخ، و باز شدن زمین از فشار شدید یخ (isostatic rebound) ، این روند متوقف شد. آبهای معدنی یخبندان از شمال انتاریو عبور کردند و مسیر جنوب را دور زدند. برای 5000 سال بعد، دریاچه اری Lake Erie تنها نیمی از امروز باقی مانده بود، رودخانه نیاگارا به حدود 10 درصد جریان آن کاهش یافت و آبشار در منطقه نیاگارا گلن Niagara Glen متوقف شد.

در این لحظه، آبشارهای رودخانه نیاگارا جوان، یک رودخانه قدیمی را که یکی از آنها در طول آخرین عصر یخبندان پنهان شده بود، متروک کرد. آبشار به این زاویه ساحلی تبدیل شد، تفاله های یخبندان را برداشت و آن را پر کرد و پای رودخانه قدیمی را تمیز کرد.

@val3


نیاگارا رودخانه نسبتا جوان است

نیاگارا رودخانه نسبتا جوان است، تنها 12،000 ساله !،( یک میکرو ثانیه در زمان زمین شناسی). تپه های نیاگارا که توسط فرسایش ایجاد شده بسیار قدیمی تر است. یخچالها در طول آخرین عصر یخبندان در زمین قرار داشتند و لایه های رسوبی را گذاشتند.در قسمت شرقی جزیره، آبشارهای American Fallsشکل گرفته است، آبشار Horseshoe Falls، در سمت غربی قرار دارد، جایی که زوایای رودخانه حدود 90 درجه است.

@val3


آیا می دانستید که آبشار نیاگارا بلندترین آبشار دنیا نیست؟

آبشار نیاگارا بلندترین آبشار دنیا نیست. حدود 500 آبشار دیگر در جهان وجود دارد که بلندتر از نایگارا است. آبشار Angel Falls در ونزوئلا Venezuela 979 متر (3،212 فوت) است. آنچه باعث می شود نایگارا آبشار بسیار چشمگیر شود مقدار جریان آب آن است. بسیاری از بلند ترین آبشارها در جهان آب بسیار کمی دارند.. این ترکیبی از ارتفاع و حجم است که باعث می شود آبشار نایگارا بسیار شگفت انگیز شود.

@val3


حقایق جالب در مورد آبشار نیاگارا

1.کلمه "نیاگارا" از کلمه Iroquois ایروکویی هندی "Onguiaahra" به معنای "تنگه" است.

2. مرز بین المللی بین ایالات متحده و کانادا وجود دارد.

3. قبل از اختراع فیلم، گردشگران تصاویری از آبشارها را طراحی کردند.

4. جریان هر دو آبشار در تاریخ 30 مارس 1848 به علت یخ زدن در رودخانه فوقانی متوقف شد.

5. فیلم های نیاگارا و سوپرمن در بخشی از آبشار فیلمبرداری شدند.

6. در ده سال گذشته، دو جادوگر زندگی خود را در تلاش برای تسخیر نیاگارا از دست دادند.

7. در شب ها، نورافکنهای شدید، آبشارها را با سایه های مختلف رنگ می کنند.

8. اولین فردی که از آبشار عبور می کند در یک بشکه و زنده ماند یک معلم مدرسه 63 ساله بود.

9. آبشارها باعث می شود صدای فوق العاده ای از آب به دست می آید و در زمین فرود می آید.

10. 20 درصد از آب های شیرین جهان در دریاچه Great Lakes قرار داردو اکثر جریان بر بر فراز آبشار نیاگارا است.

11. یک پنجم تمام آب های تازه در جهان در چهار دریاچه Upper Great Lakes-Michigan, ، هورن Huron ، Superior و Erie قرار دارد. تمام خروج به رودخانه نیاگارا می رسدو در نهایت آبشارها را از بین می برد.

12. آبشار نایگارا دومین آبشار بزرگ در جهان در کنار آبشار ویکتوریا Victoria Fallsدر جنوب آفریقا است. آبشار نایگارا هر ساله 12 میلیون گردشگر را جذب می کند.

@val3